Nowy numer 22/2023 Archiwum

8 lat temu wystartowała nasza akcja "Rośnij z Gościem"

Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw ma już 44 lata. Być może mało kto pamięta, że także historia akcji ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem" związana jest z tym świętem.

Osiem lat temu wystartowaliśmy, we współpracy z miastem, z naszym programem, który przez te lata rozrósł się, obejmując wszystkie nasze "działania duszpasterskie" w diecezji.

Inspiracją także dla nazwy akcji ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem" i jej logotypu było właśnie skierniewickie święto. Dziś w ramach tej "marki" prowadzimy m.in. Diecezjalny Dzień Kobiet, Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet, niedzielne rozważania słowa Bożego.

Warto przypomnieć ciekawostki, dzięki którym skierniewickie święto stało się sztandarową imprezą miasta i inspiracją dla innych.

Święto po raz pierwszy odbyło się w 1977 roku. Ale już w 1956 r. organizowano na ulicach w mieście prezentacje dorobku ogrodników i sadowników. To wtedy skierniewiczanie mogli poznać... cukinie, kabaczki i naciową pietruszkę, których do tej pory nie widzieli. W 1981 r. furorę zrobiły importowane winogrona.

W 1977 r. gości SŚKOW witała Krystyna Loska, legendarna prezenterka TVP. Już rok później do barwnej parady ulicami miasta zaproszono młodzież ze skierniewickich szkół. Nagradzano najpiękniejsze dekoracje, a zwycięska placówka dostała nawet... pianino!

Rok 2009 w Skierniewicach ogłoszono Rokiem Profesora Szczepana Aleksandra Pieniążka, sadownika, założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa (1951-1983), Honorowego Obywatela Miasta od 1984 r. (zm. 2008). Podczas święta miała miejsce kulminacja obchodów, podczas której m.in. odsłonięto popiersie profesora przy ul. Pomologicznej autorstwa Włodzimierza Wasilewskiego, ławeczkę prof. Pieniążka w rynku autorstwa Roberta Sobocińskiego. Można było także kupić okolicznościową monetę o nominale 1 pieniążka (4 zł).

Z roku na rok święto się rozrastało, pojawiały się nowe atrakcje i przysmaki. Jednym z nich jest serwowana na głównym rynku skierlotka - ogromna szarlotka skierniewicka, która dzielona jest na ok. 1000 porcji, żeby każdy mógł jej skosztować. Ogromną popularnością cieszą się też Festiwal Roślinożerców oraz Fiesta Balonowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast