Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw ma już 44 lata. Być może mało kto pamięta, że także historia akcji ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem" związana jest z tym świętem.
Osiem lat temu wystartowaliśmy, we współpracy z miastem, z naszym programem, który przez te lata rozrósł się, obejmując wszystkie nasze "działania duszpasterskie" w diecezji.
Inspiracją także dla nazwy akcji ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem" i jej logotypu było właśnie skierniewickie święto. Dziś w ramach tej "marki" prowadzimy m.in. Diecezjalny Dzień Kobiet, Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet, niedzielne rozważania słowa Bożego.
Warto przypomnieć ciekawostki, dzięki którym skierniewickie święto stało się sztandarową imprezą miasta i inspiracją dla innych.
Święto po raz pierwszy odbyło się w 1977 roku. Ale już w 1956 r. organizowano na ulicach w mieście prezentacje dorobku ogrodników i sadowników. To wtedy skierniewiczanie mogli poznać... cukinie, kabaczki i naciową pietruszkę, których do tej pory nie widzieli. W 1981 r. furorę zrobiły importowane winogrona.
W 1977 r. gości SŚKOW witała Krystyna Loska, legendarna prezenterka TVP. Już rok później do barwnej parady ulicami miasta zaproszono młodzież ze skierniewickich szkół. Nagradzano najpiękniejsze dekoracje, a zwycięska placówka dostała nawet... pianino!
Rok 2009 w Skierniewicach ogłoszono Rokiem Profesora Szczepana Aleksandra Pieniążka, sadownika, założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa (1951-1983), Honorowego Obywatela Miasta od 1984 r. (zm. 2008). Podczas święta miała miejsce kulminacja obchodów, podczas której m.in. odsłonięto popiersie profesora przy ul. Pomologicznej autorstwa Włodzimierza Wasilewskiego, ławeczkę prof. Pieniążka w rynku autorstwa Roberta Sobocińskiego. Można było także kupić okolicznościową monetę o nominale 1 pieniążka (4 zł).
Z roku na rok święto się rozrastało, pojawiały się nowe atrakcje i przysmaki. Jednym z nich jest serwowana na głównym rynku skierlotka - ogromna szarlotka skierniewicka, która dzielona jest na ok. 1000 porcji, żeby każdy mógł jej skosztować. Ogromną popularnością cieszą się też Festiwal Roślinożerców oraz Fiesta Balonowa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się