Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Łowickiego

Łowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
lowicz.gosc.pl → Wiadomości z diecezji łowickiej → O prymasie mówili wszyscy

O prymasie mówili wszyscy przejdź do galerii

Punktem kulminacyjnym tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, odbywającego się pod hasłem: "Nie lękajcie się!" było wprowadzenie do parafii św. Stanisława relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się w niedzielę 17 października.  
Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się w niedzielę 17 października.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Uroczystej Mszy św. z wprowadzeniem relikwii przewodniczył ks. inf. Jan Sikorski. Przy stole eucharystycznym stanęli też wszyscy skierniewiccy proboszczowie oraz kapłani posługujący w parafii św. Stanisława. Wśród wiernych byli: Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic, a także Mirosław Belina, starosta skierniewicki.

Na progu Eucharystii przypomniano życiorys błogosławionego prymasa, który od 2007 r. jest Honorowym Obywatelem Skierniewic i którego imię nosi jedna z ulic. Później tekst uchwały sprzed 14 lat odczytał prezydent Jażdżyk.

Wzruszenie dało się zauważyć na twarzach wielu wiernych. Od tygodni prymas był na ustach wszystkich, podobnie jak było podczas jego spotkania z kolejarzami czy w czasie wizyt w parafii św. Jakuba. Te wspominał także celebrans.

 Eucharystii przewodniczył ks. Jan Sikorski.   Eucharystii przewodniczył ks. Jan Sikorski.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Homilia była niezwykle poruszającym świadectwem. Kapłan przywołał czasy szkolne i okres seminaryjny, w którym miał okazję bliżej poznać kardynała.

Homilia ks. Jana Sikorskiego 17.10.2021 r.

Po Mszy św. relikwie z placu celebry zostały uroczyście wzniesione do świątyni przez Marka Kostrzewę, który miał udział w tym, że przybyły one do miasta. Mężczyzna, będąc małym chłopcem, w parafii w Łyszkowicach otrzymał od prymasa błogosławieństwo. Jak mówi, przez całe życie miał poczucie, że Bóg nad nim czuwa, że się nim opiekuje. Chęć sprowadzenia relikwii do parafii była formą dziękczynienia Bogu, a także kardynałowi.

Relikwiarz do świątyni wniósł Marek Kostrzewa.   Relikwiarz do świątyni wniósł Marek Kostrzewa.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Warto wspomnieć, że po Eucharystii każdy uczestnik liturgii otrzymał obrazek z podobizną prymasa, ciasteczko, torebkę herbaty i "boże krówki" z cytatami kard. Wyszyńskiego, a wszystko po to, by po powrocie do domu kontynuować rozmowę, spotkanie z błogosławionym.

Zakończony oficjalnie tydzień de facto nie jest końcem. 24 października rozpoczyna się peregrynacja relikwii po dwóch skierniewickich dekanatach. - Myślę, że wiele osób modli się o to, by koniec danej sytuacji, jakiegoś wydarzenia był nowym otwarciem. Dla prymasa, który przeżył pożogę wojenną, więzienie, każdy dzień i wyzwania były zawsze nowym otwarciem. I tak postrzegam wprowadzenie jego relikwii do naszego miasta - jako nowy rozdział duchowej historii Skierniewic i jego mieszkańców - mówił ks. Grzegorz Gołąb. Kapłan zauważył, że Kościół daje wiernym nowe światło. - Przez beatyfikację zapalone zostały dwie bardzo mocne latarnie w postaciach matki Róży Czackiej i kard. Wyszyńskiego. Te dwa światła są nam dane na ten konkretny czas - przekonuje ks. Gołąb. - Kardynałowi po wojnie przyszło żyć w czasach, w których wszystko było totalnie zniszczone. Dziś także mamy masę ludzi zniechęconych, bez nadziei, bez perspektyw, z obawą o siebie, o bliskich. Błogosławiony prymas przychodzi z konkretnymi podpowiedziami, ze swoich wezwaniem: "Nie lękaj się!" i zapewnieniem: "Będziesz miłował". Może nie wszyscy to już zauważamy, ale prymas był człowiekiem, który nieustannie mówił o miłości, który sam, doświadczając przebaczenia, modlił się o to, by obca mu była nienawiść. Był to kapłan z ogromnym potencjałem miłości, szacunku do drugiego człowieka. Wierzę, że jego obecność będzie na nas promieniować. Sam doświadczyłem już jego pomocy. Widzę też, jak błogosławiony prymas Wyszyński świetnie radzi sobie z księżmi. Jest dla nich doskonałą inspiracją, a przez nich inspiracją dla wspólnot parafialnych. Ufam, że będzie nas wszystkich jednoczył i prowadził - powiedział ks. Grzegorz.

« ‹ 1 › »
Wprowadzenie relikwii bł. Prymasa Tysiąclecia do Skierniewic

Foto Gość DODANE 19.10.2021

Wprowadzenie relikwii bł. Prymasa Tysiąclecia do Skierniewic

​Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej na skwerze bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafii św. Stanisława zostały wprowadzone relikwie bł. ks. kard. Stefa Wyszyńskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

|

GOSC.PL

publikacja 19.10.2021 14:17

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • PARAFIA ŚW. STANISŁAWA
  • SKIERNIEEWICE
  • XIII TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Polecane w subskrypcji

  • Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
    • Historia
    • Agnieszka Huf
    Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Co drażniło Świętego z Ars?
    • Rozmowa
    • Jarosław Dudała
    Co drażniło Świętego z Ars?
  • Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X