Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pamiętali o bohaterach

W piątek 29 października na cmentarzu katedralnym uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu biało-czewonymi szarfami oznaczali groby żołnierskie.

Co roku w okresie uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzają łowickie cmentarze i pomniki bohaterów wojennych. Nie inaczej było w tym roku.

Uczestnicząca w akcji młodzież na grobach bohaterów umieściła biało-czerwone szarfy, w ten sposób wskazując na miejsca pochówku poległych bohaterów, obrońców ojczyzny. Uczniom towarzyszyli nauczyciele placówki Sebastian Popiel i Dominik Kuś. Dzięki akcji uczniów oznaczone mogiły odwiedzane są przez łowiczan i osoby nawiedzające groby bliskich. Młodzi nie zapomnieli o tym, by patriotyczne szarfy zawiesić na pomniku Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość na Starym Rynku oraz pomniku powstańców z 1863 roku.

Obok akcji sprzątania grobów zasłużonych łowiczan i żołnierzy poległych w bitwie nad Bzurą przez członków PTTK oddział w Łowiczu oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu to kolejna, bardzo ważna lekcja patriotyzmu.

Oznaczone groby bohaterów.   Oznaczone groby bohaterów.
Jacek Rybus

O grobach, pomnikach i pamiątkowych tablicach pamiętali także uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Popowie Głowieńskim oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolicach. Pomogli w uprzątnięciu i ozdobieniu kwiatami trzech miejsc pamięci historycznej. Znicze zapłonęły na cmentarzu w Mąkolicach, na grobach żołnierzy 57 Pułku Piechoty 14 Dywizji Armii "Poznań" poległych we wrześniu 1939 roku. Wydarzeniom z września 1939 r. poświęcony jest także obelisk w Boczkach Domaradzkich, gdzie śmierć poniósł ppłk Tadeusz Mikke, dowódca 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Trzecie z miejsc historycznych znajduje się w środku lasu, obok miejscowości Glinnik. Usytuowany tam pomnik i tablice przypominają o śmierci nie tylko żołnierzy, ale i mieszkańców pobliskich miejscowości, rozstrzelanych we wrześniu 1939 r., oraz tych, którzy zginęli w kolejnych latach II wojny światowej.

Pamiętali o bohaterach   Archiwum UM Głowno
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy