Nowy numer 47/2021 Archiwum

Rocznica urodzin i chrztu założycielki sióstr pasjonistek

Dziś, 11 listopada, przypadła 250. rocznica urodzin Marii Magdaleny Frescobaldi-Capponi, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża.

Do urodzin swojej założycielki siostry pasjonistki z Kutna i Strzelec przygotowywały się poprzez nowennę, która odmawiana była we wszystkich wspólnotach na świecie, a także spotkania w kutnowskich parafiach i Strzelcach, gdzie opowiadały o swojej fundatorce, zachęcając do modlitw za jej wstawiennictwem. -Nie tylko opowiadałyśmy o tym, jak niezwykłą kobietą, żoną i matką była nasza założycielka. Zachęcałyśmy też do pisania próśb, które za wstawiennictwem naszej założycielki będziemy polecać Chrystusowi Ukrzyżowanemu - mówi s. Monika Kwaśniak CP. - We wszystkich parafiach spotkałyśmy się z ogromną otwartością. Ludzie z zainteresowaniem słuchali opowieści o naszej matce. Jej wiara, miłość i zapatrzenie w Chrystusa wciąż inspirują. Zachwyca jej przeżywanie trudnych chwil, cierpienia - w łączności z męką Pana Jezusa i boleściami Matki Bożej - w postawie ofiarności, by się cierpienie nie marnowało. Mimo wielu udręk nie stała się zgorzkniałą kobietą, ale sługą pełną miłości i wrażliwości. Przeorana cierpieniem w mig rozpoznawała ból innych i natychmiast starała się mu zaradzać. Jest w tym dla nas wzorem - mówi s. Monika.

O matce założycielce i jej wstawiennictwie z pasją opowiada także s. Gabriela Hasiura, przekonując, że jest ona patronką dla wszystkich dotkniętych stratą dziecka lub długotrwałym oczekiwaniem na nie. - Nasza matka jest opiekunką współczesnych rodzin, zmagających się z trudnościami życia, orędowniczką wrażliwą na cierpienie kobiet pozbawionych godności i wartości. Mamy też przykłady jej orędownictwa w poczęciu i donoszeniu dziecka. Ona poprzez to, co sama wycierpiała, pomaga tym, którzy doświadczają straty, bólu, cierpień, zagubienia - przekonuje s. Gabriela.

Maria Magdalena Frescobaldi-Capponi na świat przyszła 11 listopada 1771 r. w szlacheckiej rodzinie. Zmarła 8 kwietnia 1839 roku. Obecnie w Rzymie prowadzony jest jej proces beatyfikacyjny.


Więcej o Marii Magdalenie w 46. numerze "Gościa Łowickiego" na 21 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama