Nowy numer 47/2021 Archiwum

19. Festiwal Muzyki Romantycznej - koncert kameralny

Drugi dzień 19. Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach miał dźwięk skrzypiec i fortepianu. Dominika Przech i Adam Mikołaj Goździewski wykonali pełne ekspresji sonaty W. A. Mozarta. I. J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego.

Z muzyką jest jak z miłością. Etap fascynacji, zauroczenia, chęć częstszych spotkań i złość i niepokój, gdy po drugiej stronie zapada cisza. Tak też jest podczas 19. Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach. Fascynacja koncertem Krzysztofa Herdzina przerodziła się w ekscytujące oczekiwanie na kolejny koncert. Ten nastąpił 12 listopada w wykonaniu Dominiki Przech i Adama Mikołaja Goździewskiego.

Kameralne wykonania sonat W. A. Mozarta, I.J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego przyniosły doznania rodem z wielkich, światowych scen. Na tych występuje duet, który poznał się przy okazji nagrywania płyty. Dominika Przech to wybitna skrzypaczka młodego pokolenia, na co dzień związana z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Adam Mikołaj Goździewski, choć ma dopiero 25 lat, zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, występował m.in. w Niemczech, Rosji, Ukrainie, Włoszech, a pierwsze muzyczne dźwięki wykonywał w Skierniewicach. – Jestem absolwentem skierniewickiej szkoły muzycznej i zawsze wracam do tego miasta z radością, ale też z większym stresem, bo wielu słuchaczy pamięta mnie jako dziecko, obserwowało mój artystyczny rozwój, dopingowało i dziś z radością patrzę na znajome twarze osób, które wciąż ciepło o mnie myślą i które mnie wspierają – mówił po koncercie młody pianista.

Na scenie Muzeum Historycznego Skierniewic duet zaprezentował pełne ekspresji utwory kompozytorów, którzy napisali je w ważnych, choć trudnych momentach swojego życia. – Największe utwory powstawały w przypływie silnych emocji. Przelane na papier, tworzą melodie, które chwytają za serce. Te dziś usłyszeliśmy w wykonaniu naszych wybitnych, zdolnych muzyków – mówi Izabela Przecherska-Banaszczyk, organizatorka wydarzenia.

Koncert młodzi muzycy zakończyli "Polonezem A-dur" H. Wieniawskiego. Tym samym, nieświadomie, zapowiadając 20., jubileuszowy FMR. – Czynimy starania, by w przyszłym roku zaprosić na nasz festiwal uczestnika konkursu skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, który odbędzie się w październiku 2022 r. Trzymamy mocno kciuki, by wszystko się udało, a przedsmak mieliśmy już dziś – dodaje I. Przecherska-Banaszczyk. 

Dziś kolejne koncerty wpisujące się w 19. Festiwal Muzyki Romantycznej. O 15.00 w Szkole Muzycznej zaprezentują się uczniowie szkół ze Skierniewic, Łodzi i Zduńskiej Woli. Wieczorem zaś zapowiada się niezwykle romantyczny koncert w wykonaniu Polish Cello Quartet.

Ostatnie bilety na wieczorne wydarzenie są do nabycia w kasie kinoteatru "Polonez". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama