Krzysztof Kamil Baczyński został ogłoszony przez Sejm jednym z patronów roku 2021. Z tej okazji marszałek województwa łódzkiego zaprosił mieszkańców na cykl wieczorów „Dzieci Niepodległej. Artyści walczący piórem i czynem”.
Montaż słowno-muzyczny „Niebo złote ci otworzę...”, poświęcony Krzysztofowi K. Baczyńskiemu w wykonaniu aktorów Teatru Jaracza z Łodzi i kwartetu smyczkowego Filharmonii Łódzkiej, prezentowano w pięciu miastach. Projekt będący efektem współpracy trzech instytucji kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego został pokazany w ramach programu Łódzkie Pamięta. W sobotę 4 grudnia licznie zgromadzona publiczność w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu zobaczyła zwięzłą opowieść narracyjną o życiu i twórczości K.K. Baczyńskiego, jego poetyckich fascynacjach, miłości do żony Barbary i losach wojennych.
Aktorzy w poruszający sposób przedstawili interpretację wierszy i poezję śpiewaną z wykorzystaniem utworów Baczyńskiego. Poeta urodził się 22 stycznia 1921 r. w Warszawie. Był podchorążym AK, podharcmistrzem Szarych Szeregów, jednym z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął 4 sierpnia 1944 r. w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.
– Cieszymy się, że wydarzenie odbyło się u nas. Zdecydowały o tym charakter szkoły, a także fakt, że posiadamy scenę, a nasi uczniowie i absolwenci są w stanie zapewnić obsługę techniczną – mówi Przemysław Jabłoński, dyrektor Pijarskiej. – Podanie tekstu jest niezwykle istotne. Fakt, że nasi uczniowie mogli usłyszeć interpretację wierszy poety w wykonaniu aktorów, na pewno pomoże im w głębszym rozumieniu jego utworów, ale także w zobaczeniu tego, jak ich rówieśnik przeżywał swoją młodość – dodaje dyrektor Jabłoński.
Opowieść o poecie w reżyserii Matyldy Paszczenko przygotowana została przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się