Nowy numer 48/2023 Archiwum

Osieroceni, ale nie sami

W niedzielę 12 grudnia w parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie podczas wieczornej Eucharystii modlono się za rodziców, którzy doświadczyli straty swojego dziecka.

Od ponad trzech lat w kutnowskiej parafii cyklicznie organizowane są spotkania dla rodziców i rodzin po stracie dziecka. Celem spotkań, które odbywają się pod hasłem „Osieroceni, ale nie sami”, jak czytamy na stronie parafii „jest pomoc i wsparcie w przeżywaniu tak trudnych doświadczeń, jakim jest śmierć dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna Msza św. z tematycznym kazaniem”. Po Eucharystii rodzice mają okazję podzielić się doświadczeniami, uczestniczyć w modlitwie, konferencji. Każde ze spotkań ma nieco inny przebieg.  

Warto wspomnieć, że na wydarzenia organizowane w kutnowskiej parafii zaproszeni są wszyscy rodzice doświadczeni stratą dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci. W spotkaniach mogą uczestniczyć także rodziny spoza parafii.

W III niedzielę Adwentu Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Mariusz Lewandowski. W liturgii uczestniczyły także Beata Pilarska, inicjatorka spotkań dla osieroconych rodziców w parafii, oraz siostry pasjonistki, które wspierają osieroconych rodziców. Jedna z nich, s. Gabriela Hasiura, podczas modlitwy wiernych wymieniła z imienia wszystkie zmarłe dzieci.

Osieroceni, ale nie sami

Bezpośrednio po Mszy św. rodzice otrzymali przy ołtarzu znicze, które potem zostały zapalone od paschału. Z płonącymi świecami w dłoniach rodziny modliły się Litanią do Maryi Matki osieroconych i dzieci utraconych. Autorką tekstu jest Halina Bursztyńska, zaś muzyki Michał Niemiec.

Osieroceni, ale nie sami

Przywoływane wezwania: Matko osamotnionych i poranionych, Matko dzieci zaginionych, Matko dzieci niechcianych i odrzuconych, Matko bezustannej obecności… poruszały serca. Wzruszenie wywoływały także prośby zanoszone do Maryi: ześlij pokój po utracie oczekiwanego dziecka, przynieś ulgę w poczuciu winy po śmierci dziecka, wyproś skruchę dla tych, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w grzechu aborcji, przyjmij oczyszczające duszę łzy rodziców po samobójczej śmierci dziecka…

Na zakończenie rodzice przeszli pod krzyż przed świątynią. Tam, po ustawieniu płonących zniczy i krótkiej modlitwie, otrzymali błogosławieństwo.

Osieroceni, ale nie sami

Następne spotkania zaplanowano na: 14 marcia, 12 czerwca, 15 października (Światowy Dzień Dziecka Utraconego) i 11 grudnia (Międzynarodowy Dzień Palenia Świec).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy