Diecezja. Synod o synodalności

Do 6 stycznia poznamy terminy Mszy św. inaugurujących spotkania synodalne w siedmiu rejonach.

Papież Franciszek w październiku ubiegłego roku w Rzymie uroczyście otworzył synod odbywający się pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Inauguracja w diecezji łowickiej odbyła się 16 października w bazylice katedralnej w Łowiczu. Otwarcie nastąpiło podczas uroczystej Mszy, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Przed świętami w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu biskup ordynariusz wręczył dekrety osobom powołanym do roli doradców w trwającym synodzie. Na dniach poznamy terminy Mszy św. i spotkań w rejonach.

– Dziś często sugeruje się, mówiąc o synodzie, że trzeba słuchać innych. My musimy słuchać Ducha Świętego. Wszyscy bez wyjątku. W głoszonym czasem pragnieniu, że Kościół ma być bardziej ludzki, zapomina się, że jest jeden Kościół – Kościół Boży. Będąc takim, będzie Kościołem w pełni ludzkim, bo będzie dostrzegał cierpienie, życie, rodzinę, odpowiedzialność społeczną, ale będzie także widział miłosierdzie, ufność pokładaną w Jezusie Chrystusie. Idźmy, zatem razem, czując wielką odpowiedzialność za okazaną nam łaskę, w naszych czasach, w dziele synodu – mówił bp Dziuba.

Grudniowe spotkanie rozpoczęło się modlitwą.   Grudniowe spotkanie rozpoczęło się modlitwą.
Archiwum Radia Victoria

W tym samym duchu odbywało się grudniowe spotkanie, które rozpoczęło się modlitwą, przyzywaniem Ducha Świętego, a później adoracją Najświętszego Sakramentu. Po wysłuchaniu Ewangelii ideę synodu przybliżył ks. Sękalski, sekretarz synodu w diecezji łowickiej. – Macie pomysł, jak ma Kościół wyglądać? To nie nasze pomysły mają być zrealizowane, to ma być pomysł Ducha Świętego. I tu trzeba wielkiej pokory, wielkiego zaufania, żeby nie chcieć, by Kościół działał tak, jak ja sobie wyobrażam, ale chcieć, by działał tak, jak chce tego Duch Święty – pytał kapłan.

Podczas przygotowanej prezentacji pokazano rejony, zagadnienia i pytania, jakie mają być poddane refleksji. Diecezja łowicka została podzielona na siedem sektorów (Sochaczew, Łowicz, Skierniewice, Żyrardów, Kutno, Łęczyca i Rawa Mazowiecka).

W rejonie łowickim tematem przewodnim będzie powołanie. Uczestnicy spotkania synodalnego postarają się udzielić odpowiedzi m.in. na pytania: Co najbardziej przyciąga do Kościoła, a co od niego odpycha? Dlaczego wielu młodych nie słucha Kościoła? Czy język, którym mówi Kościół, jest niezrozumiały? Czy wymagania są za trudne? Co dziś znaczą słowa: „Zostawić wszystko i pójść za Jezusem”?

W rejonie sochaczewskim refleksja będzie dotyczyła posługi na rzecz ubogich. Tu do rozważenia zaproponowano pytania: Kim są współcześni ubodzy? Czy chodzi jedynie o ludzi biednych? Gdzie są współczesne peryferia, na które zaprasza nas papież Franciszek? Jak można pomagać samemu, a jak pomagać z innymi?

Na ziemi kutnowskiej podjęte zostaną zagadnienia dotyczące wychowania i nauki w dziele promocji osoby ludzkiej. Uczestnicy spotkania zastanowią się m.in. nad tym, w jaki sposób wiara pomaga w odkrywaniu i pomnażaniu talentów oraz jaką rolę powinni pełnić ludzie wykształceni.

W rejonie żyrardowskim wybrzmią pytania: Po co są parafie i jakie są ich zadania? Jaką rolę mogą pełnić w parafii osoby świeckie? Co dziś znaczy bycie uczniem i apostołem Chrystusa? Jednym słowem – zagadnienia dotyczące parafii.

Tematem wiodącym w Rawie Mazowieckiej będą media, kultura i sztuka, narzędzia ewangelizacji. Przygotowane pytania będą dotyczyły m.in. wykorzystywania środków społecznej komunikacji do głoszenia Ewangelii, poszukiwań niewykorzystanych przestrzeni, a także sposobów dzielenia się wiarą w internecie.

Człowiek, małżeństwo i rodzina – drogi Kościoła – to zagadnienia przypisane rejonowi skierniewickiemu. Kapłani, osoby konsekrowane i świeccy zastanowią się nad tym, jaka jest prawda o polskiej rodzinie, czy jej kryzys to fakt medialny czy faktyczny, dlaczego szczęśliwa rodzina jest tak ważna dla jej członków i całego społeczeństwa.

Nie mniej ważne zagadnienia podejmą wierni w sektorze łęczyckim. Przedmiotem ich namysłu będą liturgia, sakramenty, Eucharystia – źródła wiary, nadziei i miłości oraz fundamenty budowania wspólnoty Kościoła. Zastanowią się, po co są sakramenty, czy ludzie rozumieją ich znaczenie, co zrobić, aby Msza św. niedzielna była wydarzeniem, za którym tęskni coraz więcej osób, a także czego na Mszy św. brakuje, a czego jest za dużo.

Co warto podkreślić, zarówno Eucharystie, jak i spotkania będą odbywały się w różnych terminach tak, by wierni mogli uczestniczyć w każdym z nich.


Więcej w 1 numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..