Kolędowanie z misją

Od 6 stycznia, gdy na pamiątkę pokłonu oddanego przez Trzech Mędrców, w miastach odbywają się orszaki, rozpoczyna się kolędowanie misyjne. Śpiew uwielbienia ma przełożenie na realną pomoc dla braci w krajach misyjnych. W tym roku dzieci i młodzież, m.in. z parafii św. Stanisława BM w Skierniewicach i św. Marcina w Wysokienicach, grały i śpiewały dla braci w Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgistanie.

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach od lat tego dnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod wodzą katechetki Urszuli Pawlak zbierali datki dla swoich rówieśników z krajów misyjnych w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. W tym roku ofiary były zbierane dla dzieci z Azji Środkowej - Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. Jednak "kolędowanie" ma nie tylko wymiar charytatywny, ale także edukacyjny. Przy okazji zbiórki i akcji PDMD uczniowie opowiadali o krajach i ich mieszkańcach, przybliżali ich kulturę, tradycje, codzienne funkcjonowanie. Młodzież zadbała także o adekwatny strój, co miało swoje przełożenie na odbiór spotkania.

W drugą niedzielę stycznia schola młodzieżowa z parafii św. Marcina w Wysokienicach przygotowała szereg kolęd i pastorałek, którymi oddała hołd Jezusowi, ale także przekazała pozdrowienia z "dalekich krajów", korzystając z przekazów multimedialnych i filmów, które znalazły się bazie PDM. Pozdrowienia skierowali misjonarze posługujący w krajach Azji Środkowej.

Ideę kolędowania misyjnego rozpoczął w 2021 r. ks. Piotr Paweł Zieliński. Wtedy po raz pierwszy młodzież zdecydowała się wielbić śpiewem Pana Jezusa, a przy okazji weprzeć braci w Afryce. Zeszłoroczne kolędowanie zapoczątkowało wiele przyjaźni i cykl uwielbień w misyjnych intencjach papieża Franciszka, które odbywały się przez cały rok.

Zbiórki finansowe na rzecz mieszkańców i misjonarzy odbyły się także w szkołach katolickich, a modlitwa zanoszona była w każdej parafii diecezji, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach.

W PDM można zaangażować się przez cały rok - szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie www.missio.org.pl.


Więcej o kolędowaniu misyjnym w 2. numerze "Gościa Łowickiego" na 16 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..