Nowy numer 39/2023 Archiwum

Powołani do posługiwania się słowem

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu diecezji łowickiej. Gospodarzem spotkania był bp Andrzej F. Dziuba.

Na zaproszenie ordynariusza łowickiego odpowiedzieli szefowie placówek oświatowych z terenu diecezji. Zgodnie ze zwyczajem, na doroczne spotkanie do Łowicza przyjechali szefowie kuratoriów oświaty województw łódzkiego i mazowieckiego, które leżą w granicach diecezji.

Ordynariuszowi towarzyszyli biskup pomocniczy Wojciech Osial i wikariusz biskupi ks. Sławomir Sobierajski.

Zebrani w auli obejrzeli przedstawienie jasełkowe pt. "Mówiący milczeniem", które było opowieścią o św. Józefie, zagrali uczniowie Szkoły Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie. Występ zebrani nagrodzili gorącymi brawami, doceniając grę uczniów i przesłanie jasełek, które ukazywały postać św. Józefa - pierwszego nauczyciela i wychowawcy Jezusa. Później zebrani wysłuchali Prolog z Ewangelii św. Jana.

- Słowo, które zamieszkało między nami, podpowiada nam, że nasze słowo musi być twórcze, autentyczne, szczere, jednoznaczne. Musi nieść z sobą to, co jest pozytywne, co znaczone jest prawdą, sprawiedliwością. To jest ciągle orędzie tego samego Słowa, które zamieszkało między nami - mówił bp Andrzej F. Dziuba.  - Chyba szczególny znak obecności Słowa ukazywała nam jedna ze scen ukazująca Rodziców oglądających Słowo, które stało się ciałem i które zaczęło w małym dziecku nowe życie. (…) My dziś w tym gronie pytamy o to słowo między urodzeniem a śmiercią i o ten szczególny czas, w jakim jest słowo wyrażane w edukacji i nauce. Was, drodzy państwo, którzy tu jesteście, Bóg obdarzył powołaniem posługiwania się słowem. Wy wypełniacie słowem swoją misję - podkreślał biskup.  

Pasterz diecezji życzył zebranym, by w swojej posłudze mieli głęboką świadomość bardzo ważnej misji, bo dziś słowo się bardzo zdewaluowało, stało się narzędziem przemocy, zemsty. Dlatego, jak stwierdził hierarcha, przed pedagogami i dyrektorami tak piękne zadanie, aby dać szansę młodym, aby cenili swoje słowo, a poprzez słowo cenili drugiego człowieka.  

Życzenia zebranym złożyli także kuratorzy. Później podzielono się opłatkiem.

Powołani do posługiwania się słowem   Archiwum Radia Victoria

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast