W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się doroczne spotkanie dyrektorów szkół i przedszkoli z diecezji łowickiej. Gospodarzem wydarzenia był bp Andrzej F. Dziuba.
Na zaproszenie ordynariusza łowickiego odpowiedzieli szefowie placówek oświatowych z diecezji. Zgodnie ze zwyczajem, do Łowicza przyjechali także szefowie kuratoriów oświaty województw łódzkiego i mazowieckiego, które leżą w granicach diecezji, a także dyrektorzy delegatur z Kutna i Skierniewic. Ordynariuszowi towarzyszyli biskup pomocniczy Wojciech Osial, ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz biskupi, i ks. Roman Sękalski, konsultant nauki religii w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach, diecezjalny wizytator nauki religii.
Wikariusz biskupi przywołał Orędzie na Światowy Dzień Pokoju. – Papież wskazał na trzy filary, które służą budowaniu pokoju w świecie, mianowicie na edukację, dialog i pracę. Chronienie tych wartości i dbałość o ich rozwój i promocję służy sprawie pokoju. Pierwsze dwa filary są mocno związane ze szkołą – podkreślił ks. Sobierajski, doceniając w ten sposób rolę, jaką nauczyciele mają do spełnienia.
Zebrani w auli obejrzeli przedstawienie jasełkowe pt. „Mówiący milczeniem”, które było opowieścią o św. Józefie. Spektakl wystawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie. Występ zebrani nagrodzili gorącymi brawami, doceniając nie tylko grę uczniów, ale i przesłanie jasełek, które ukazywały postać św. Józefa – pierwszego nauczyciela i wychowawcy Jezusa. Później zebrani wysłuchali Prologu Ewangelii św. Jana.
Kilka słów do zebranych skierował także bp Dziuba. – Słowo, które zamieszkało między nami, podpowiada nam, że nasze słowo musi być twórcze, autentyczne, szczere, jednoznaczne. Musi nieść z sobą to, co jest pozytywne, co znaczone jest prawdą, sprawiedliwością. To jest ciągle orędzie tego samego Słowa, które zamieszkało między nami – mówił ordynariusz. – My dziś, w tym gronie, pytamy o to słowo między urodzeniem a śmiercią i o ten szczególny czas, w jakim jest słowo wyrażane w edukacji i nauce. Was Bóg obdarzył powołaniem posługiwania się słowem. Wy wypełniacie słowem swoją misję – podkreślał biskup. Pasterz diecezji życzył zebranym, by w swojej posłudze mieli głęboką świadomość bardzo ważnej misji, bo dziś słowo się bardzo zdewaluowało, stało się narzędziem przemocy, zemsty. Dlatego – jak stwierdził hierarcha – przed pedagogami i dyrektorami tak piękne zadanie – dać szansę młodym, aby cenili swoje słowo, a poprzez słowo cenili drugiego człowieka.
Życzenia zebranym złożyli także kuratorzy. Później podzielono się opłatkiem.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się