- Dziękujemy za rycerzy św. Jana Pawła II, dziękujemy za chorągiew w Tumie, dziękujemy za lekcję łączenia świeckości ze świętością - mówił bp Wojciech Osial.
W parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie miała miejsce uroczystość powołania pierwszej w diecezji łowickiej chorągwi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Ordo Militiae Sancte Ioannis Pauli II powstał w styczniu 2011 r. jako swoiste wotum wdzięczności za wpisanie w poczet błogosławionych papieża Jana Pawła II. Jego celem jest formowanie mężczyzn na wzór i w duchu nauczana patrona zakonu. To męskie stowarzyszenie katolickie dla świeckich, którzy chcą zgłębiać, rozwijać i kontynuować dzieło św. Karola Wojtyły.
Rycerze otrzymali płaszcze, pektorał, a także różańce.W szeregi rycerzy św. Jana Pawła II włączono siedmiu mężczyzn z tumskiej parafii. Wszyscy otrzymali mantulle, czyli płaszcze rycerskie, na które przywdziali otrzymany podczas inwestytury pektorał rycerski, a także różańce, które w zakonie są niczym miecze przeciw złu. Znakiem przyjęcia było uroczyste błogosławieństwo udzielone przez bp. Osiala. Obrzęd włączenia rycerzy do zakonu poprowadził Krzysztof Wąsowski, generał Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli także prowincjał polski Zakonu Rycerzy Janusz Paczkowski, a także 30 braci z komandorii warszawskiej, warszawsko-praskiej i płockiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji łowickiej W. Osial.
– Wybraliście to miejsce i niezwykłego Polaka św. Jana Pawła II. Wielkiego człowieka. Czujemy się zaszczyceni i wyróżnieni, że pośród nas jeszcze bardziej będzie obecny święty papież poprzez utworzoną chorągiew – mówił na progu liturgii ks. Piotr Nowak, proboszcz.
W homilii bp Wojciech wskazał na cztery charyzmaty rycerskie, które „są jak młode wino”, a są nimi: wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm – miłość do ojczyzny tej wielkiej z orłem w koronie i do małych ojczyzn.
Warto wspomnieć, że chorągiew może utworzyć co najmniej 6 braci przy akceptacji proboszcza miejsca, który z urzędu pełni funkcję jej kapelana. Nazwa chorągwi nosi imię patrona parafii. Tumska otrzymała imię św. Aleksego.
W uroczystości uczestniczyli: prowincjał polski Zakonu Rycerzy Janusz Paczkowski, a także 30 braci z komandorii warszawskiej, warszawsko-praskiej i płockiej.– Wstąpiłem do rycerstwa, by lepiej poznać nauczanie św. Jana Pawła II, który przed laty modlił się w naszej świątyni. Sądzę, że warto go naśladować i do niego się uciekać, prosząc o opiekę nad parafią i rodziną – mówił Tadeusz Nawrotek. Brat Edward Barzyński zwrócił uwagę na fakt, że w parafii znajdują się relikwie św. Jana Pawła II: jego krew, sutanna i różaniec. – Modląc się przy nich, chcemy zgłębiać naukę naszego papieża i czynić akty miłosierdzia. To dla nas wzór drogi do świętości – dodał E. Barzyński.
Więcej w 4. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego".