W wielu miejscowościach diecezji zorganizowano obchody 159. rocznicy powstania styczniowego. Przy mogiłach, tablicach, pomnikach włodarze, członkowie grup i stowarzyszeń, harcerze i mieszkańcy składali kwiaty i zapalali znicze.
Powstanie, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku, było czwartym zrywem narodowościowym na ziemiach polskich i kolejnym dowodem na to, że Polacy nie stracili nadziei na odzyskanie niepodległości. W rocznicę wybuchu o powstańcach pamiętały m.in. władze powiatu łowickiego. Na znak pamięci Marcin Kosiorek, starosta łowicki, i Piotr Malczyk, wicestarosta, złożyli biało-czerwone wiązanki pod pomnikiem Powstańców Styczniowych znajdującym się na Nowym Rynku. Monument stoi w miejscu stracenia jednego z powstańców pojmanych po walkach w lasach Puszczy Bolimowskiej. Na głazie wyryto napis: „Miejsce stracenia powstańców 1863. Ku uczczeniu pamięci straconych z rąk zbirów moskiewskich kamień ten w 70-tą rocznicę powstania kładzie: Społeczeństwo łowickie 1933”.
W Skierniewicach hołd powstańcom oddano najpierw przy obelisku znajdującym się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, nieopodal niezidentyfikowanego miejsca pochówku 30 powstańców. To tu Rosjanie przyprowadzili, zamordowali i pochowali powstańców, a miejsce stratowali końmi, by nikt się o nim nie dowiedział. Znicze zapalono także na cmentarzu św. Józefa i nekropolii przy parafii św. Stanisława.