Nowy numer 17/2024 Archiwum

W hołdzie poległym i żyjącym

W poniedziałek 14 lutego minęła 80. rocznica powstania Armii Krajowej - największego podziemnego wojska w okupowanej przez Niemców Europie. Z tej okazji między Łodzią a Warszawą organizowano apele pamięci.

Diecezjanie pamiętali o bohaterskich żołnierzach, którzy złapali za broń, by stawić opór niemieckiemu najeźdźcy. Warto przypomnieć, że już na początku II wojny światowej Polacy zaczęli tworzyć ruch oporu, który z czasem przerodził się w Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu tej formacji w Armię Krajową. Polskie podziemie stało się integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych.

Celem Armii Krajowej była walka z Niemcami oraz przygotowanie do jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Głównymi sposobami walki były sabotaż i dywersja. AK zajmowała się również likwidowaniem konfidentów gestapo i szczególnie brutalnych funkcjonariuszy aparatu policyjnego.

W Brzozowie Starym w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej na grobie cichociemnych w kwaterze żołnierskiej na parafialnym cmentarzu zapłonęły Światełka Pamięci. Ich zapalenie poprzedziły apel pamięci, odczytany przez Andrzeja Grabarka, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym, i modlitwa w intencji żołnierzy Armii Krajowej, poprowadzona przez ks. Macieja Zakrzewskiego, miejscowego proboszcza. Oprócz zniczy i kwiatów na grobie złożono także specjalne tabliczki pamiątkowe wykonane przez IPN w Łodzi. Ostatnim punktem obchodów było uroczyste otwarcie wystawy: "My, Armii Krajowej Żołnierze. Sochaczewski Obwód AK »Skowronek« w walce o wolność 1939–1945 r.”. Wystawie towarzyszyła prelekcja Jakuba Wojewody na temat żołnierzy z Sochaczewskiego Obwodu AK „Skowronek".

W Żyrardowie słowa wdzięczności i uznania wobec żołnierzy należących m.in. do lokalnego środowiska „Żaba” wypowiedział prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski. Włodarz podziękował kombatantom za odwagę i miłość do ojczyzny. Na znak czci wręczył kwiaty i okolicznościowe listy.

Żyrardowscy kombatanci otrzymali kwiaty i listy okolicznościowe.   Żyrardowscy kombatanci otrzymali kwiaty i listy okolicznościowe.
Archiwum UM Żyrardów

O bohaterskich żołnierzach AK pamiętano także m.in. w Nowym Mieście nad Pilicą. Tamtejszy burmistrz miasta i gminy Mariusz Dziuba na znak czci wobec członków tej formacji zapalił symboliczne znicze pod obeliskiem na pl. bł. Honorata Koźmińskiego oraz pod pomnikiem na pl. Kościuszki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy