"Obudziliśmy się dziś w innym świecie... Ukraino, nie jesteś w tej wojnie sama" - napisał na profilu facebookowym Lucjan Krzysztof Chrzanowski, prezydent Żyrardowa.
Wojna stała się faktem. W czwartek nad ranem siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz do przeprowadzenia operacji wojskowej w Donbasie. Kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Przeprowadziły ataki rakietowe na infrastrukturę i straż graniczną. W wielu miastach słychać było wybuchy. W Kijowie zawyły syreny alarmowe.
Po ataku na Ukrainę włodarze miast i gmin z terenu diecezji deklarują solidarność z ukraińską społecznością. Apelują także o pomoc. Biskupi i kapłani proszą o modlitwy.
„W naszym mieście mieszka wielu obywateli Ukrainy. Mieszkańcy Żyrardowa, bądźmy dla nich, proszę, wsparciem” – zaapelował prezydent L. K. Chrzanowski.
Słowa solidarności w rozmowie z Radiem Victoria wyraził także burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Włodarz zaapelował do mieszkańców miasta o pomoc ewentualnym uciekinierom, zwłaszcza z miasta partnerskiego. „Mamy przyjaciół w Gródku Podolskim, którzy od wielu lat współpracują z Sochaczewem. Młodzi mieszkańcy Gródka przyjeżdżają do Sochaczewa i odwrotnie. Szczególną współpracę mają harcerze. W tej sytuacji, która powstała, proszę wszystkich mieszkańców o konkretne działania. Kieruję prośbę do osób, które mają możliwość, gdyby zaszła taka potrzeba, by udostępniły swoje mieszkania naszym przyjaciołom z Gródka. Nie wiemy, jak sytuacja się potoczy, ale należy się spodziewać, że pojawią się ci, którzy będą chętni do opuszczenia terenów zagrożonych. Naturalnym dla nich kierunkiem jest Polska” – mówił P. Osiecki. Sochaczewianie, którzy mają możliwość nieodpłatnie zapewnić tymczasowe schronienie obywatelom Ukrainy, mogą zgłaszać się do miejskiego Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji.
Także Rada Miejska w Łowiczu na czwartkowej zdalnej sesji 24 lutego przyjęła uchwałę ws. wyrażenia solidarności z Ukrainą. O taką uchwałę wnioskował radny Michał Trzoska. „(...) Jesteśmy głęboko przekonani, że Obywatelki i Obywatele Ukrainy mają pełne prawo do wolności, suwerenności i niepodległości. W dniu, w którym społeczeństwo ukraińskie wraz z naszym partnerskim miastem – Szepetówką – zostaje wystawione na największą próbę, Rada Miejska w Łowiczu przekazuje wyraz pełnej solidarności i wsparcia dla Ukrainy” – czytamy w przyjętej jednogłośnie uchwale.
Słowa solidarności z mieszkańcami Ukrainy wyraził także prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Włodarz w czwartek rano zwołał w mieście zespół kryzysowy. Podczas spotkania rozmawiano o zaistniałej sytuacji. Wcześniej prezydent Jażdżyk telefonicznie rozmawiał z merem miasta Łubnie, zaprzyjaźnionego ze Skierniewicami.
– Oprócz solidarności z naszymi partnerami zaproponowałem, by przygotowali oni informacje o tym, czego potrzebują, w czym możemy im pomóc. Może to być pomoc rzeczowa, ale także pomoc w przyjęciu jakichś osób, które będą ewentualnie chciały opuścić kraj. Chcemy, by nasi partnerzy nie zostali sami, by czuli nasze wsparcie. Jesteśmy zakochani w pomaganiu i także w tej sytuacji, gdy giną tam ludzie, chcemy dać tego wyraz – mówił K. Jażdżyk.
Z sąsiadami łączą się także harcerze. „W Związku Harcerstwa Polskiego od najmłodszych lat uczymy się, że przyjaźń, miłość i braterstwo to jedne z nadrzędnych wartości, którymi powinien kierować się każdy z nas. W naszej służbie zawsze pamiętamy, że najważniejszy jest człowiek. Dzisiaj nasze oczy i serca skierowane są w stronę Ukrainy. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego rządy nie uczą się na historii i nie rozumieją, że wojna to największe zło i nie przynosi korzyści żadnej ze stron. Dzisiaj łączymy się z naszymi sąsiadami” – czytamy na stronie Chorągwi Łódzkiej ZHP Hufiec Skierniewice.
O modlitwę i gotowość do pomocy Ukraińcom zaapelował także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka, zwrócił się do biskupów i wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. „Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji” – napisał. Z apelem o gorącą modlitwę o pokój apeluje także pasterz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba.
Warto wspomnieć, że w wielu parafiach diecezji o pokój modlono się od dawna. Tak było i jest choćby w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, gdzie modlitwy w tej intencji zanoszone są każdego dnia.
W niedzielę 27 lutego o pokój na Ukrainie, a także w całej środkowej Europie rozpoczną się modlitwy w parafii św. Stanisława w Skierniewicach. Modlitwy zanoszone będą za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego relikwie znajdują się w świątyni.