Nowy numer 15/2024 Archiwum

Łowicz. Przekazanie relikwii św. Wiktorii

Grupa wiernych z parafii św. Huberta z Zalesia wraz ze swoim proboszczem wzięła udział w specjalnym nabożeństwie w katedrze łowickiej, podczas którego ordynariusz przekazał tamtejszym wiernym relikwie św. Wiktorii, dziewicy i męczennicy III wieku, patronki Łowicza i diecezji.

Modlitwom w kaplicy św. Wiktorii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Obok pasterza diecezji w modlitwie uczestniczyli także ks. Andrzej Sylwanowicz, kapelan biskupi, a także ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. Podczas liturgii odczytano fragment Martyrologium i Ewangelii, po których słowo wygłosił bp Dziuba. - Przybyliście do naszej bazyliki, która szczyci się relikwiami św. Wiktorii. Jak słyszeliście, ta dzielna niewiasta odniosła zwycięstwo nad złem swoją wiarą, swoim zaufaniem Bogu - mówił. Ordynariusz podkreślił, jak bardzo święta musiała być czczona w starożytnym Kościele, skoro jej wizerunek umieszczono w Rawennie na słynnych mozaikach obok św. Agaty i św. Agnieszki.

- My cieszymy się, że od 1625 r. z daru papieża Urbana VIII arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski Henryk Firlej przywiózł jej relikwie do Łowicza i od tamtego czasu doznaje tu czci i jest dla nas przykładem wierności Chrystusowi, a jednocześnie orędowniczką u Boga. Specjalnie gromadzimy się w jej kaplicy, a nie w ołtarzu głównym, gdzie od wieków modlili się wierni, wypraszając łaski za jej wstawiennictwem. Dziś Kościół łowicki cieszy się, że jej cząstka odtąd będzie wśród was. Niech dzielenie się jej relikwiami będzie dzieleniem się jej wiarą. Odtąd będziecie mogli powiedzieć, że katedra łowicka to także wasz kościół, bo tu jest wasza patronka - dodał bp Dziuba.

Do relikwii biskup dołączył także książki o katedrze, o św. Wiktorii i dziejach Łowicza.

Po świętą Wiktorię przybyła grupa wiernych.   Po świętą Wiktorię przybyła grupa wiernych.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

- Cieszymy się, że w naszej parafii będziemy mieć patronkę, którą jest patronką zwycięską. To dla nas wielki zaszczyt. Poznałam życiorys św. Wiktorii, przeczytałam też wiele o tutejszej katedrze. Wyjeżdżamy z Łowicza bardzo szczęśliwi - mówiła Alicja Szóstka.

Dziękując za relikwie, ks. Krzysztof Grzejszczyk podkreślił, że w obecnej sytuacji potrzeba zwycięstwa ducha. Kapłan zapewnił, że za wstawiennictwem św. Wiktorii jego parafianie będą się też modlili o pokój na świecie.

Relikwie do parafii uroczyście wprowadzi podczas rekolekcji wielkopostnych ks. Robert Kwatek. Święta Wiktoria nie będzie jedyną świętą czczoną w Zalesiu. W parafii są już m.in.: św. Perpetua i św. Felicyta, św. Florian i św. Jan Paweł II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy