W sobotę 12 marca po raz 9. wierne diecezji łowickiej zgromadziły się na wspólnej modlitwie w intencji wszystkich kobiet - tych bliskich sercu, ale także tych, które, choć nieznane, w duchu wiary są dla nich siostrami. Około 150 kobiet prosiło także o pokój w Ukrainie.
Redakcja łowickiego oddziału "Gościa Niedzielnego", wspólnota Dzieła Dzielnych Kobiet, siostry apostolinki, Miasto Skierniewice oraz skierniewickie parafie po raz kolejny połączyli siły, by zorganizować IX Diecezjalny Dzień Kobiet.
Od 9 lat w okolicach święta wszystkich kobiet parafia św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach jest miejscem modlitwy dla mieszkanek diecezji łowickiej. Choć na przestrzeni lat zmieniały się adresy i przestrzenie Diecezjalnych Dni Kobiet, niezmiennym centrum wydarzenia jest ołtarz w kościele św. Jakuba.
Nie inaczej było dziś, 12 marca, podczas IX DDK, które odbyło się pod hasłem "(U)ważne i bliskie". Do świątyni przyjechało blisko 150 pań z terenu diecezji łowickiej, głównie ze: Skierniewic, Żychlina, Sochaczewa, Międzyborowa, Makowa, Głowna, Białej Rawskiej, Rawy Mazowieckiej, Mszczonowa, Łęczycy, by modlić się w intencji swoich mam, córek, przyjaciółek, sióstr, wnuczek, ale także obywatelek Ukrainy, które od ponad dwóch tygodni walczą o wolność kraju, spokój swoich dzieci i drżą o życie mężów.
Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji, wraz z którym przy stole eucharystycznym modlili się proboszczowie skierniewickich parafii: ks. Jan Pietrzyk, ks. Grzegorz Gołąb, ks. Rafał Babicki, a także duszpasterz wspólnoty Dzieła Dzielnych Kobiet ks. Rafał Woronowski i sekretarz biskupa ks. Andrzej Sylwanowicz.
- Uważne i bliskie panie, oto liturgia słowa pokazuje nam dwa bliskie spotkania Jezusa z niewiastami. Niewiastami w potrzebie. Jedna nie jest w stanie sama prosić, druga czyni to, ale bez wypowiadanego słowa. I te dwie kierowane prośby spotykają się w Jezusie. Być może, że ta niewiasta, która najpierw słuchała Jezusa, gdy wysiadł z łodzi, chciała być blisko Niego. A w tym zrodziła się wiara i nadzieja: "Obym się tylko dotknęła Jego płaszcza". Ta nadzieja bliskiego spotkania z Jezusem była dla niej ważna i uważna. Ile musiała włożyć starań, by spotkać się z Jezusem? Jej nie było wolno stanąć w tłumie, nikogo dotknąć, bo narażała drugiego na nieczystość. Co musiało w niej być, że zdecydowała się na taki krok, na takie zbliżenie do Jezusa? - mówił w homilii bp Andrzej F. Dziuba.
Ponad 150 pań modliło się w intencji kobiet diecezji łowickiej, ale także o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie.Biskup odniósł się także do tegorocznego hasła IX DDK. - Potrzeba jest w Kościele wzajemnej wymiany darów, aby w ten sposób odzwierciedlić Jezusa ubogiego, umocnić swoją wiarę, miłość i stać się uważnym na drugiego człowieka, bliskim drugiemu człowiekowi. Drogie panie, uważne i bliskie. Te dwa słowa, które zechciałyście umieścić obok hasła "Jestem kobietą - Lubię to!", są także o was. Uważność, która będzie przejawiała się w wypowiadanych słowach czy noszonych w sercach uwagach, będzie wyrażać się we wrażliwości. Będzie w nich także ciągła bliskość. Bliskość, która rodzi serdeczność i miłość. Dlatego dziękujemy wam za tę, noszoną przez każdą z was, uważność i bliskość - mówił do zgromadzonych ordynariusz diecezji.
W procesji z darami, prócz chleba, owoców, świecy i kwiatów, panie złożyły swoje intencje. Każda z nich w kolorowej kopercie trafiła po Eucharystii do innej kobiety. Przez rok uczestniczki spotkania będą wspierać się modlitewnie, mając świadomość, że w ich intencjach zawsze ktoś się modli.
Modlitwy nie zabraknie także w intencji tych, które były uczestniczkami naszych kobiecych spotkań i uprzedziły nas w drodze do Pana. To im dedykowana była symboliczna statuetka "Anioła Dobroci". Ufamy, że nadal czuwają nad naszymi działaniami już w towarzystwie Najpiękniejszej z Kobiet.
Agata Niedziółka, Joanna Sokołowska, Leokadia Gałecka i Ewa Bogusz odebrały wyróżnienie z rąk bp. Andrzeja F. Dziuby.Wspomnianą statuetkę w tym roku przyznaliśmy po raz 5. Otrzymali ją przyjaciele naszego dzieła, osoby zaangażowane na różnych płaszczyznach w przygotowanie, koordynację, promocję Dni i Pielgrzymek Kobiet. W tym roku "Anioła Dobroci" otrzymali: ks. Henryk Linarcik, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy, który wspiera DDK od pierwszej edycji (ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na wydarzenie); Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego, przyjaciółka DDK; Leokadia Gałecka, wdowa konsekrowana, która każdego dnia modli się w intencji naszych kobiecych działań; Ewa Bogusz, która od lat zaangażowana jest w promocję wydarzenia, wspiera je rękodziełem, dobrym słowem i propagowaniem akcji w środowiskach kobiet; Joanna Sokołowska, nasza wolontariuszka, która od 9 lat każdego dnia modli się za to dzieło, przed każdym spotkaniem aktywnie uczestniczy w przygotowaniach.