- Dziś kobieta ma twarz walczącej Ukrainki. Myślę, że się panie ze mną zgodzą... Pokoju, zdrowia i dobrych myśli życzę - mówił wiceprezydent Skierniewic Jarosław Chęcielewski do zebranych w Muzeum Historycznym Skierniewic pań. W drugiej części IX DDK udział wzięły wybrane przez księży dziekanów przedstawicielki parafii i dekanatów. Panel dyskusyjny przyniósł wiele wskazówek zarówno dla organizatorów DDK, jak i dla kobiet, które chcą działać we wspólnocie, parafii, diecezji.
Bardzo tęskniłyśmy do spotkania twarzą w twarz. Jednak uznałyśmy, że to za wcześnie, by ponownie organizować wydarzenie w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach. Jak się później okazało, miejsce to stało się tymczasowym domem dla obywateli Ukrainy, którzy w Skierniewicach znaleźli schronienie przed wojną.
Przestrzeni do spotkania w mniejszym gronie użyczyło nam Muzeum Historyczne Skierniewic z dyrektor Agatą Niedziółką na czele. Od początku Diecezjalnych Dni Kobiet możemy liczyć na nieocenione wsparcie Miasta Skierniewice na czele z prezydentem Krzysztofem Jażdżykiem. W jego imieniu, jak i własnym, życzenia i kwiaty paniom wręczył zastępca prezydenta Jarosław Chęcielewski.
Planując IX DDK, urząd miasta zaoferował pomoc w organizacji prezentów dla pań, jednak za zgodą prezydenta Jażdżyka zdecydowałyśmy zrezygnować z podarunków, a pieniądze na to przeznaczone przekazać na pomoc siostrom i braciom na Ukrainie.
Kwiaty i życzenia od włodarzy miasta były miłym akcentem naszego kobiecego spotkania.
Od początku DDK miasto Skierniewice jest naszym partnerem. W imieniu swoim oraz prezydenta Krzysztofa Jażdżyka życzenia i kwiaty uczestniczkom spotkania wręczył Jarosław Chęcielewski.Zapowiadając IX DDK prosiłyśmy, by w drugiej części spotkania udział wzięły przedstawicielki dekanatów diecezji łowickiej. Na naszą prośbę odpowiedziały panie m.in. z dekanatu Mszczonów, Żyrardów, Rawa Mazowiecka, Biała Rawska, Żychlin, dekanatów sochaczewskich, skierniewickich i głowieńskich.
Ważnym elementem było pisanie listu do samej siebie - do kobiety, która powinna być najbliższa i niezwykle uważna na swoje potrzeby, pragnienia, talenty, umiejętności, ale i słabości. Zadanie pozwoliło paniom na zatrzymanie się przy sobie i popatrzenie głębiej na to, co kryje się w sercu.
W kameralnym gronie podjęłyśmy temat dalszej formacji kobiet. Uczestniczki opowiadały o działaniach w swoich i okolicznych parafiach, wspólnotach. Dzieliły się spostrzeżeniami, co wymaga poprawy, czego brak w diecezji, a czego jest za dużo.
Informacje od uczestniczek naszego spotkania są dla nas niezwykle cenne. Tak, jak możliwość spotkania i rozmowy.Wiele wniosków wyciągnęły obie strony - zarówno organizatorzy, jak i uczestniczki. Wszelkie wskazówki pozwolą na lepsze przygotowanie kolejnych kobiecych spotkań, które być może nie będą tylko dwa razy w roku. Wyrażona wola, chęć i zgoda na wspólne działanie jest motorem napędowym do podejmowania kolejnych inicjatyw. Na przestrzeni kilku tygodni zobaczymy, w którą stronę ukierunkowały nas wszelkie wskazówki.
Kolejne spotkanie we wspólnocie Dzieła Dzielnych Kobiet odbędzie się 28 maja podczas IX Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Więcej o IX DDK także w papierowym wydaniu "Gościa Łowickiego" na 20 marca.