Przed obchodami jubileuszowymi

W Kurii Diecezjalnej Łowickiej w piątek 18 marca odbyła się konferencja prasowa poświęcona jubileuszowi 30-lecia diecezji łowickiej i otwarcia prymasowskich krypt.

Wzięli w niej udział: bp Wojciech Osial, ks. Stanisław Majkut, dyrektor muzeum diecezjalnego, ks. Adam Matysiak, ekonom diecezjalny. Spotkanie poprowadził ks. Zbigniew Kielan, rzecznik prasowy diecezji łowickiej.

Spotkanie rozpoczęło się w południe wspólną modlitwą „Anioł Pański”. Jako pierwszy głos zabrał rzecznik kurii, który przedstawił plan spotkania. Następnie program obchodów, które będą przede wszystkim dziękczynieniem Bogu za 30 lat istnienia diecezji omówił bp Wojciech Osial. – 25 marca, to dzień bardzo ważny dla naszej diecezji, bo będziemy przeżywać uroczystość jej 30-lecia. Chciałbym na samym początku mocno i bardzo jasno podkreślić, że będzie to przede wszystkim uroczystość mająca charakter religijny, liturgiczny i historyczny. Ta uroczystość zyskuje szczególny wyraz, ponieważ jest połączona z otwarciem krypt w naszej katedrze – mówił bp Osial. Hierarcha podkreślił, że uroczystość otrzymała wiele patronatów honorowych, m.in.: prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera RP Mateusza Morawieckiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, generalnego konserwatora zabytków Jarosława Selina, a także patronaty ze strony kościelnej: nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Iranie Andrzeja Józwowocza, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia i biskupów łódzkich.

Przed obchodami jubileuszowymi

Biskup poinformował, że na uroczystość zostało zaproszonych wielu znamienitych gości zarówno ze strony Kościoła, jak i władz państwowych. Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona w południe. Mszy św. będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Po Eucharystii 8 trumien prymasów zostanie przeniesionych do zrewitalizowanych krypt.

Biskup Wojciech Osial przybliżył pokrótce najważniejsze wydarzenia, do jakich doszło w ciągu 30 lat istnienia diecezji łowickiej. Omówił powstałe struktury diecezjalne, a także wydarzenia religijno-duszpasterskie: I Synod Diecezji Łowickiej, peregrynacje obrazów Matki Bożej Jasnogórskiej, Jezusa Miłosiernego, figury Matki Bożej Fatimskiej, symboli ŚDM, obrady 313. Posiedzenia Plenarnego KEP, wizytę św. Jana Pawła II.   

W kolejnym punkcie konferencji księża Adam Matysiak i Stanisław Majkut przekazali informacje dotyczące otwarcia krypt prymasowskich oraz historii samych prymasów.

Przed obchodami jubileuszowymi

Myśl o udostępnieniu krypt prymasowskich do zwiedzania narodziła się w 2008 roku podczas przygotowywania wniosku o środki unijne na rewitalizację katedry i związanych z nią obiektów. Ostatecznie projekt nie objął krypt.

W 2013 roku na podstawie badań georadarowych rozpoczęto prace projektowe. Dwa lata później, po otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęły się prace budowlane, konserwatorskie i archeologiczne przy kryptach, które trwały pięć lat i pochłonęły około 5 mln zł. Co warto podkreślić, przez cały czas katedra pełniła funkcję miejsca kultu religijnego.

Prace projektowe zadania „Konserwacja krypt Prymasów Bazyliki Katedralnej w Łowiczu wraz z pracami budowlanymi, w celu udostępnienia ich dla zwiedzających” rozpoczęto w 2013 roku. Dwa lata później dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się prace budowlane, konserwatorskie i archeologiczne przy kryptach. Prowadzone etapami prace trwały pięć lat. Zrealizowanie inwestycji wyniosło około 5 mln zł. Równocześnie podczas prac przy udostępnianiu krypt prymasów były prowadzone badania interdyscyplinarne: architektoniczne, antropologiczne oraz analizy specjalistyczne. Systematycznie konserwowano zabytki odnalezione w czasie prac. Wznoszone od XVI do XVIII wieku krypty zostały połączone korytarzami. W ten sposób powstała podziemna trasa, która teraz umożliwia zwiedzanie podziemi katedry. Nie obejmuje ona jedynie obszaru prezbiterium, gdzie znajdują się także nagrobki czterech prymasów i ich krypty.

  Przed obchodami jubileuszowymi

Przed obchodami jubileuszowymi

Przed obchodami jubileuszowymi  

Zwiedzanie krypt, po ich oficjalnym otwarciu, będzie możliwe wyłącznie z przewodnikiem w godzinach funkcjonowania Muzeum Diecezjalnego, od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 15.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..