Nowy numer 26/2022 Archiwum

Nawracajmy się !

Czy zło jest karą za grzechy? Pan Jezus nie odpowiada na to pytanie. Cierpienie pozostaje Bożą Tajemnicą. Jezus zwraca uwagę na coś innego: na potrzebę ciągłego nawracania się.

Z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 13,1-9).

W tym czasie przyszli niektórzy i donieśli Jezusowi o Galilejczykach których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloe i zabiła ich, było większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia. Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć.

Gdyby Ewangelia była pisana w naszych czasach, w miejscu informacji o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar (por. Łk 13,1) i osiemnastu osobach, jakie zginęły od upadającej wieży w Siloe (por. Łk 13,4), mogłyby się w niej znaleźć informacje następujące:

14 marca 2022 roku, poniedziałek: dziesięć osób zginęło w Czernihowie na Ukrainie, na skutek ostrzału z ciężkiej artylerii, dokonanego przez wojska rosyjskie na budynek politechniki, bazar, stację pomp i domy mieszkalne.

15 marca 2022 roku, wtorek: do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej 70 w miejscowości Mokra Prawa niedaleko Skierniewic, w którym w zderzeniu czołowym z jadącym tirem zginęła kierująca samochodem matka, a wraz z nią dwójka dzieci w wieki dwóch i siedmiu lat.

16 marca 2022 roku, środa: w mieście Równe odbyło się pożegnanie 21 ofiar ataku na wieżę telewizyjną w Antopolu w Ukrainie.

17 marca 2022 roku, czwartek: według informacji ukraińskiego portalu informacyjnego Nexta, od początku rosyjskiej inwazji, w portowej metropolii Mariupolu zginęło już ogółem 2400 osób.

18 marca 2022 roku, piątek: nie żyje dwudziestopięcioletnia kobieta. Do tragedii doszło w jednym z mieszkań w Słupsku. Według wstępnych, jeszcze nieoficjalnych informacji, swą partnerkę miał pobić ze skutkiem śmiertelnym zatrzymany już przez policję starszy od kobiety o dziesięć lat partner.

19 marca 2022 roku, sobota: na wojnie w Ukrainie w wyniku nalotu na zajęte przez Rosjan lotnisko w Czarnobajewce zginął rosyjski generał Andriej Mordwiczew, dowódca Ósmej Armii Kombinowanej Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji. To już piąty rosyjski generał zlikwidowany przez wojsko Ukrainy.

Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię (por. Mk 1,15), ażeby nie zginąć. Trzymajmy się zawsze Pana Jezusa, ażeby mieć w Nim życie. Żyjmy dzień w dzień i noc w noc jak Bóg przykazał, a wtedy razem z Jego łaską przeżyjemy wszystko – nawet własną śmierć – i nie ulegniemy zatraceniu.

Mimo wielu złych informacji życzę wszystkim błogosławionej niedzieli!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama