Nowy numer 47/2023 Archiwum

Spotkanie synodalne w rejonie rawskim

Po modlitewnych spotkaniach nadszedł czas na te, podczas których żywo można dyskutować o sprawach ważnych dla Kościoła. W sobotę 2 kwietnia spotkania synodalne odbyły się w trzech rejonach: żyrardowskim, skierniewickim i rawskim. W ostatnim z nich wierni poruszyli temat przekazu medialnego, kulturalnego i artystycznego w kościele Katolickim, zwłaszcza w diecezji łowickiej.

Wierni w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego, rozmawiali o współczesnej strukturze Wspólnoty Kościoła. Spotkanie rozpoczęło się w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej o 15.00 adoracją Najświętszego Sakramentu i odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia.

Po krótkiej modlitwie w ciszy dziekan rawski ks. Bogumił Karp udzielił błogosławieństwa. Obrady synodalne toczyły się w dwóch grupach. Członkowie pierwszego zespołu rozmawiali o katolickich mediach i ich wpływie na ewangelizację.

Każde spotkanie powierzane jest w modlitwie Panu Bogu.   Każde spotkanie powierzane jest w modlitwie Panu Bogu.
Julia Redlicka

Pozostali dyskutowali na temat tego, jak sztuka i kultura oddziałuje na kształtowanie się wartości chrześcijańskich. Po zakończonych debatach, wierni powrócili do kościoła, aby podzielić się owocami pracy w grupach. Na spotkaniu zostały poruszone kwestie dotyczące roli mediów, które zdaniem uczestników Synodu, powinny stanowić dopełnienie wiary, a nie jej podstawę.

Jedna z refleksji obejmowała temat weryfikowania treści religijnych umieszczanych przez świeckich w Internecie i powinności osobistej formacji przez osoby ewangelizujące za pośrednictwem mediów. Ponadto stwierdzono, że rozwój wiary i kultury u dzieci zależy od postaw przekazywanych w rodzinie. W obliczu rozwijającego się relatywizmu konieczne jest dokonywanie dobrych wyborów oraz pielęgnowanie swoich wartości chrześcijańskich.

Na spotkanie przybyli zarówno świeccy jak i duchowni.   Na spotkanie przybyli zarówno świeccy jak i duchowni.
Julia Redlicka

Obrady synodalne były podsumowaniem kilkutygodniowych przygotowań delegatów powołanych przez biskupa łowickiego. Zebrane myśli, założenia będą przekazane do Kurii diecezjalnej łowickiej. Nad nimi będą obradować również kapłani, ale wszystkie sprawozdania, informacje od wiernych będą przekazane w wyższe struktury kościelne, by z nich powstały dokumenty pomagające w dalszym rozwoju wiary, nauki Kościoła, ale przede wszystkim, by Kościół usłyszał o potrzebach swoich dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy