Nowy numer 22/2023 Archiwum

Powrót do przeszłości

Do pereł romańskich zabytków na terenie województwa łódzkiego dołączyło grodzisko w Tumie koło Łęczycy. Od piątku, 22 kwietnia, odwiedzający Tum mogą przenieść się w czasy wczesnośredniowiecznej Polski: są tu wały, brama, fosa, a także drewniane wieża i studnia. Zrekonstruowany gród to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Łódzkiego.

Otwarcie grodziska poprzedziła uroczysta Msza św. koncelebrowana odprawiona w Archikolegiacie w Tumie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Nowak, proboszcz.  Przy stole Pańskim stanęli także byli ks. Dariusz Bujak, proboszcz z Góry Św. Małgorzaty i  ks. Mirosław Jagiełło, proboszcz z Łodzi-Andrzejowa. Nasi pradziadowie przyjęli Chrystusa ze słowiańską gościnnością i pozwolili kształtować Jezusowi swoje sumienia, uszlachetniać serca, kierować się chrześcijańskimi zasadami w historii, kulturze i życiu społecznym. Obecność Chrystusa w treści inskrypcji pierścienia, który został odnaleziony na grodzisku, podkreślają zarówno obecność krzyża jak i mitycznego ptaka feniksa, symbolizującego zmartwychwstałego Zbawiciela Świata  mówił kaznodzieja.

Powrót do przeszłości.

Po Mszy św. wierni i przybyli goście Następnie w barwnym korowodzie przeszli do grodziska.

– Mamy obiekt, który będzie znakomitym uzupełnieniem średniowiecznej perełki tego terenu, którą jest Kolegiata w Tumie. Zawsze mieliśmy poczucie, że znajdując się tu, jesteśmy w sercu historii – podkreślił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji zakończenia inwestycji.

Marszałek przypomniał, że historia grodziska sięga IX i VIII wieku oraz, że Tum pełnił rolę stolicy Polski. Od dziś, jak zaznaczył, wyjątkową atmosferę dawnych czasów mogą poczuć nie tylko mieszkańcy powiatu łęczyckiego czy województwa. – Będziemy chcieli adresować przekaz o tym miejscu do wszystkich rodaków, którzy będą tu przyjeżdżali, żeby poczuli odrobinę tej fantastycznej, średniowiecznej historii – dodał.

Powrót do przeszłości.

Rekonstrukcja XIII-wiecznego grodziska to wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Łęczycy realizowany pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku na ziemi łęczyckiej”. Inwestycja objęła budowę przedpola, fosy oraz wałów wraz z wykonaną z pali bramą wjazdową. Po jej przekroczeniu odwiedzający trafiają na wybrukowany polnymi kamieniami dziedziniec, na którym znajduje się studnia z żurawiem oraz wieża wartowniczo-widokowa. Grodzisko zostało połączone ze skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku – z nowego obiektu do skansenu prowadzi stylizowana na średniowieczną, drewniana kładka widokowa. Pełni ona również funkcję edukacyjną, bo umieszczono na niej plansze informujące o innych zabytkach ziemi łęczyckiej, a także o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie.

Rekonstrukcja grodziska kosztowała prawie 12 mln zł, z czego ponad 7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ. Celem projektu jest rozwój turystyki, zwiększenie dostępności do dziedzictwa kulturowego oraz utrwalenie walorów historycznych regionu łęczyckiego. To podkreślał też uczestniczący w konferencji Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Powrót do przeszłości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast