Nowy numer 39/2023 Archiwum

Gloria Artis dla Stanisława Madanowskiego

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 26 kwietnia wręczył medale Gloria Artis i odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jeden z medali otrzymał śpiewak ludowy z Boczek Chełmońskich.

Srebrnymi medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" szef resortu uhonorował m.in. pochodzącego z Boczek Chełmońskich śpiewaka ludowego Stanisława Madanowskiego. W gronie wyróżnionych znaleźli się także istniejący od ponad 50 lat Chór Filharmonii Łódzkiej, skrzypek ludowy Roman Wojciechowski oraz kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Aldona Plucińska. Brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" odebrali malarz i rzeźbiarz Maksymilian Majewski oraz fotograf Piotr Wypych.

Stanisław Madanowski jest jednym z najbardziej znanych i utytułowanych śpiewaków ludowych ziemi łowickiej. Już jako uczeń SP w Boczkach grał na mandolinie i śpiewał w zespole. Uczęszczając do Technikum Rolniczego na Blichu, należał do zespołu Blichowiacy. W późniejszych latach był związany z łowickimi Zespołami Pieśni i Tańca "Ziemia Łowicka" oraz Kolejarzem. Był założycielem oraz pierwszym instruktorem śpiewu i tańca w zespole Boczki Chełmońskie. Jego donośny, silny i czysty głos jest dobrze znany nie tylko mieszkańcom ziemi łowickiej.

Odznaczenia wręczono przed koncertem "Bo kochać to znaczy tworzyć", upamiętniającym wybitne postacie: kard. Stefana Wyszyńskiego, pisarza Stanisława Lema, poetów Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza, ustanowionych przez Sejm RP patronami 2021 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast