Nowy numer 48/2023 Archiwum

Strażacy u Pani Ziemi Kutnowskiej

Po raz 8. do sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej z pielgrzymką przybyli strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kutnowskiego.

Do świątyni dotarli ze swoimi sztandarami i... intencjami. Jak mówili, przyszli podziękować Matce Bożej i św. Florianowi za opiekę podczas służby i prosić ich o dalsze siły do służby ludziom. Pielgrzymka rozpoczęła także obchody 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Kalisiak, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, kustosz sanktuarium, kapelan strażaków. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł Tadeusz Woźniak, Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Justyna Jasińska, wójt gminy Kutno, Tomasz Grabowski, wójt gminy Strzelce i prezes zarządu gminnego, st. bryg. Marek Myszkowski, komendant powiatowy PSP w Kutnie oraz przedstawiciele PSP i 63 jednostek OSP z powiatu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.

- Kiedy w internecie przegląda się zarejestrowane akcje strażackie, można odnieść wrażenie, że takie sceny wydarzają się zazwyczaj w filmach i odgrywają je zawodowi kaskaderzy. Ale to dzieje się w rzeczywistości, takimi kaskaderami są dzielni strażacy - mówił w homilii ks. Kalisiak. Życzę wam, byście cieszyli się szacunkiem i uznaniem. Niech Maryja, do której przybyliście, wspiera was każdego dnia - mówił kaznodzieja. Na zakończenie Eucharystii komendant Myszkowski wręczył kapelanowi kopię obrazu "Do pożaru". Oryginał wyszedł spod ręki Czesława Wasilewskiego, który malował go pod okiem Wojciecha Kossaka.

Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Kalisiak.   Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Kalisiak.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po liturgii odbyło się nabożeństwo majowe, zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Floriana. Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek.

Po Mszy św. pod pomnikiem św. Floriana złożono kwiaty.   Po Mszy św. pod pomnikiem św. Floriana złożono kwiaty.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Strażacy u Pani Ziemi Kutnowskiej

W pielgrzymce uczestniczył Sławomir Kura z OSP Pniewo, najstarszy strażak, który ma za sobą 55 lat służby. - Pomaganie mamy we krwi. Jestem tu, bo wiem, jak ważna jest modlitwa. Po tylu latach człowiek dużo widział, przeżył. To wszystko trzeba Komuś oddawać, z Kimś dzielić. Niezawodna jest Najświętsza Panienka - zauważył druh Sławomir.

O tym, jak ważnym wydarzeniem jest pielgrzymka, mówił komendant. - Ona jest dla nas okazją do spotkania. Zawsze mamy o co się modlić. Czas nie jest łatwy, coraz częściej walczymy nie tylko z ogniem, ale także z żywiołami. Jeździmy do wypadków i przeróżnych zdarzeń. Kiedyś w powiecie kutnowskim było ich ok. 300 w roku. W tym mamy już ponad 1000. Zmienia się świat i zmieniają się zagrożenia, a my do tego musimy się dostosować. Dlatego też tu jesteśmy, by prosić o opiekę - przyznał M. Myszkowski. Komendant, mówiąc o mundurowych, podkreślił, że strażak to patriota, to osoba, która idzie, nie patrząc na swoje życie i zdrowie, idzie, by ratować innych. To także mężczyzna z krwi i kości, który nie wstydzi się prosić Maryi o wsparcie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy