W piątek 13 maja, w 105. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, w parafiach zostały odprawione uroczyste Msze św. i nabożeństwa różańcowe ze świecami.
Rozpoczął się cykl nabożeństw fatimskich. Nawiązują one do objawień Matki Bożej w Fatimie od 13 maja do października 1917 roku. Podobnie jak Maryja objawiała się przez kolejne sześć miesięcy, tak też 13. dnia każdego miesiąca wierni będą się gromadzili w kościołach na Mszach św., po których przed figurą Matki Bożej Fatimskiej będą odmawiali Różaniec, śpiewali Apel Jasnogórski i pieśni maryjne.
W diecezji nie brakuje miejsc, w których Pani z Nieba objawiająca się pastuszkom jest bardzo bliska wiernym. Tak jest choćby w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Mąkolicach, gdzie rocznica objawień zbiega się z odpustem parafialnym. Wzorem lat ubiegłych po Mszy św. sprawowanej przez ks. Krzysztofa Przybysza, proboszcza, wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej, po której z figurą Matki Bożej Fatimskiej i ze świecami przeszli w procesji wokół kościoła. Przed opuszczeniem świątyni otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Hiacynty i św. Franciszka.
W Mąkolicach nabożenstwo poprowadził ks. Krzysztof Przybysz.Nie mniej uroczyście było także w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej, w której Matka Boża Fatimska jest szczególnie czczona. To druga wspólnota parafialna, która cieszy się obecnością świętych pastuszków w ich relikwiach. W tym roku przypada 5. rocznica przybycia relikwii świętych do parafii, poświęcenia bocznego ołtarza Matki Bożej Fatimskiej i dzwonu jubileuszowego, który od tamtego czasu zwołuje wiernych na nabożeństwa. Daty te, a także aktualność przesłania z Fatimy przypomniał wiernym podczas uroczystej Eucharystii ks. Konrad Świstak, proboszcz. Kapłan, odnosząc się do wojny w Ukrainie, zachęcał wiernych do modlitwy o pokój, o opiekę nad rodzinami, a także o wypełnienie próśb Maryi, która nawoływała do nawrócenia, pokuty, modlitwy. Zwrócił także uwagę na aktualność objawień fatimskich.
Po Mszy św. w parafii odmówiono Różaniec. Rozważania poszczególnych tajemnic czytały koła różańcowe, które tego dnia rozpoczęły w parafii nowennę przed beatyfikacją sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki kół różańcowych. Pragnieniem parafian jest, by powstało koło, które będzie się modlić za dzieci i młodzież z parafii. Wieczorne czuwanie zakończyła procesja światła z figurą Pani Fatimskiej.
Uroczyste rozpoczęcie czuwań fatimskich miało także miejsce w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bobrownikach. Rozpoczęło się ono od wprowadzenia do kościoła figury Matki Fatimskiej przez strażaków OSP z Bobrownik i Parmy. W tym roku podczas nabożeństw fatimskich wierni będą dziękować Bogu za 40 lat istnienia parafii. By uczcić rocznicę, w każdym miesiącu podejmowane będą rozważania na temat parafii i parafialności. Wraz z wiernymi uczynią to zaproszeni goście: neoprezbiter, ojciec duchowny WSD, osoby świeckie, proboszcz budowniczy kościoła oraz proboszcz emeryt. Cykl rozpoczął ojciec Jerzy Wilk OSCam, misjonarz posługujący na Madagaskarze.
Nabożeństwa fatimskie odbyły się niemal we wszystkich parafiach. Wszędzie duszpasterze przypominali treść orędzia, jakie Matka Boża wypowiedziała w Fatimie. Zachęcali także wiernych, by w ufnej modlitwie prosić Panią z Nieba o łaskę pokoju. Po raz pierwszy nabożeństwo fatimskie miało miejsce w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku.
Pierwsze nabożeństwo na Widoku.