Nowy numer 48/2023 Archiwum

ŁKA w historycznych barwach

"Warszyc" - tak nazywa się kolejny historyczny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który został zaprezentowany mieszkańcom regionu.

W inauguracji pociągu uczestniczyli m.in. członkowie rodziny Stanisława Sojczyńskiego, którzy uroczyście nadali pociągowi imię "Warszyc". Za pielęgnowanie pamięci o S. Sojczyńskim podziękował jego prawnuk Grzegorz. Kolejny pociąg w historycznych barwach to wspólna inicjatywa samorządu województwa łódzkiego i oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przy współpracy z ŁKA, by upamiętnić zasługi bohatera ziemi łódzkiej kpt. Sojczyńskiego "Warszyca", dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Grafika na pociągu prezentuje dwa najważniejsze wydarzenia z życia bohatera - walkę w szeregach Armii Krajowej oraz działania w ramach antykomunistycznej organizacji i kontynuowanie oporu po 1945 roku.

"Warszyc" będzie kursował na trasach obsługiwanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To już czwarty historyczny pociąg należący do floty tego przewoźnika. - Stanisław Sojczyński był bohaterem. Chcemy promować takie postacie historyczne, ich dorobek i wkład w tożsamość naszego regionu. By budować teraźniejszość i z perspektywami myśleć o przyszłości, warto oprzeć się na wartościach, którym służyli żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego - mówił podczas inauguracji wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

ŁKA w historycznych barwach ŁKA w historycznych barwach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy