Nowy numer 39/2023 Archiwum

Modlitwy (za) małżonków

Od 12 lat cyklicznie w parafii Matki Bożej Nieustannej Pomocy w Sochaczewie odprawiane są Msze św. w intencji małżeństw z modlitwą o uzdrowienie relacji małżeńskich.

W prowadzenie modlitw, konferencji, uwielbienia od początku zaangażowana jest Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Emmanuel”. Dla wszystkich ważnym momentem jest odnowienie przysięgi małżeńskiej, ale także wzajemna modlitwa za siebie i przyjęcie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, którego kapłan udziela każdej parze.

Każda para otrzymała błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.   Każda para otrzymała błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W modlitwach od lat uczestniczy kilkadziesiąt małżeństw z parafii i okolicy. W tym roku lipcowej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bartłomiej Jaska, neoprezbiter. Kałan podkreślał, że Pan Bóg posyła ludzi różnymi drogami, które wiodą do nieba. Jedną z nich jest małżeństwo. – Od dnia ślubu żona dla męża, a mąż dla żony jest drogą do świętości. Przewodnikiem na niej jest Jezus. On nieustannie daje wskazówki, znaki uświęcające poszczególne osoby – mówił.

Nabożeństwo poprowadziły osoby ze wspólnoty Emmanuel.   Nabożeństwo poprowadziły osoby ze wspólnoty Emmanuel.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W Eucharystii i czuwaniu uczestniczyli Justyna Chodakowska-Kujawa i jej mąż Jarosław. Małżonkowie kilka dni temu świętowali 15. rocznicę ślubu. – Po raz pierwszy odnawialiśmy naszą przysięgę małżeńską. Była to bardzo wzruszająca chwila. Wspomnienia wracały, zwłaszcza że w tym samym kościele braliśmy ślub. Po 15 latach inaczej patrzy się na słowa przysięgi – wyznała pani Justyna.

Zapytani o receptę na miłość, małżonkowie wskazali na troskę o siebie, wspólne pokonywanie trudności i wzajemne zaufanie. – Mamy Bogu za co dziękować. Tyle już lat udało nam się być ze sobą. W chwilach, w których było trudniej, wracaliśmy do przysięgi. Zawsze było nam dobrze ze sobą. Kiedy rozmawiamy, powtarzamy sobie, że niedobrze byłoby to stracić. Pomocą jest dla nas Bóg, który jest bardzo ważny w naszym życiu. Jego też prosimy o to, by pomagał nam w wychowaniu dzieci. Od dnia ślubu mamy świadomość tego, że o miłość trzeba dbać, że trzeba wkładać wiele wysiłku w to, by się porozumieć. Dziś utkwiło mi w pamięci zdanie z homilii, by uczyć się rezygnować ze swojego egoizmu, przy czym nie rezygnować absolutnie z siebie – mówi J. Chodakowska-Kujawa.

W przygotowywanie liturgii od początku zaangażowani są Grażyna i Krzysztof Kowalscy ze wspólnoty Emmanuel. Małżonkowie od 40 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo i rodzinę. Od wielu lat bliska jest im idea pomocy małżonkom. – Razem z mężem prowadzimy poradnię dla narzeczonych i małżeństw. Zależy nam bardzo na ukazaniu małżeństwom, że ich relacja ma stać na pierwszym miejscu. Na pierwszym miejscu jest komunia osób, a dopiero potem wspólnota osób, czyli rodzina. Przy odwrotnym ustawieniu żona i mąż skupiają się głównie na dzieciach, często oddalając się od siebie – mówi Grażyna.

Kolejna Msza św. zostanie odprawiona w 2. niedzielę września.


Więcej w 29. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 24 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast