Podczas wakacji, jak co roku, nie mogło zabraknąć salezjańskiej oferty wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Kutna i okolic. Od wielu lat Oratorium im. bł. Michała Rua organizuje półkolonie, które cieszą się ogromnym powodzeniem.
Tegoroczny wypoczynek odbył się w czterech 5-dniowych turnusach. Organizatorem pierwszych dwóch było oratorium, dwóch kolejnych – Salos Róża Kutno. W półkoloniach wzięli udział uczniowie w wieku od 7 do 18 lat. – Zapisy na wszystkie lipcowe turnusy przeprowadziliśmy 1 czerwca. W ciągu kilku godzin wszystkie karty rozeszły się jak ciepłe bułeczki. W sumie w lipcu w naszych półkoloniach wzięło udział ponad 500 dzieci. W sierpniu też nie będziemy próżnować – mówi ks. Marek Wyszomierski SDB.
Duchowym przewodnikiem i opiekunem dwóch pierwszych turnusów (w każdym uczestniczyło po 120 uczestników) był ks. Wyszomierski, kierownik oratorium. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9–15. W programie każdego dnia nie brakowało atrakcji – były: modlitwa, słówko, integracja w grupach, aktywność sportowo-rekreacyjna, a także wyjazd do aquaparku i wycieczka do Muzeum w Łowiczu oraz Skansenu w Maurzycach. Program formacyjny oparto na utworach Marii Konopnickiej. – W tym roku przypada 180. rocznica jej urodzin. Sejm RP ogłosił, że ten rok będzie rokiem poetki i nowelistki. Także my chcieliśmy sięgnąć po jej poezję. Wiele jej wierszy to utwory formacyjne, pouczające. Uczestnicy w oparciu o nie tworzyli plakaty, odgrywali scenki, recytowali wiersze. W każdym turnusie zwieńczeniem półkolonii były Msza św. dziękczynna, w czasie której było wręczenie nagród, dyplomów i pamiątkowych gadżetów, a także bal, na który każda z grup przygotowała krasnoludkowe przebranie.Turnusy są owocem całorocznej pracy prowadzonej na wzór tej, którą robił nasz założyciel św. ks. Jan Bosko – podkreśla ks. Wyszomierski.
Od połowy lipca nastąpiła zmiana przy sterach. Dwa turnusy „Aktywnych półkolonii – strefa wypoczynku letniego 2022” od 11 do 15 oraz od 18 do 22 lipca poprowadził ks. Henryk Chibowski, dyrektor domu. W pierwszym uczestniczyło 140 osób, w drugim – 180. W najliczniejszym wzięło udział 20 dzieci z Ukrainy. Program obu ułożono podobnie jak w dwóch pierwszych w taki sposób, by każdy dzień różnił się od poprzedniego i był pełen atrakcji i wyzwań sportowych: spacerów, zabaw, ulubionej gry chorągiewki, tańców z gestami. Wtorki i środy były dniami lustrzanymi. Pierwsza grupa jechała do aquaparku, druga – na wycieczkę do Tumu i Łęczycy. Następnego dnia następowała zamiana. Codziennie były także integracja, edukacja i modlitwa. Uczestnicy wzięli także udział w programie profilaktycznym przedstawionym przez teatr z Krakowa, podczas którego uczyli się złemu mówić „nie”, projekcji filmu o synu marnotrawnym, a także w grze terenowej i formacji.
– Jestem bardzo zbudowany postawą dzieci i młodzieży, ich skupieniem i refleksją – podkreśla ks. Chibowski.
Radością organizatorów była także integracja z dziećmi z Ukrainy. Goście z kraju objętego wojną, dzięki znajomości języka polskiego, bez problemu uczestniczyli w programie. Otwartość młodych kutnian i kreatywność animatorów bardzo im pomagały. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał koszulkę, worek sportowy i dyplom pamiątkowy.