Nowy numer 48/2023 Archiwum

X Odyseja Historyczna

Okres wakacji to czas, w którym w wielu miejscach odbywają się rekonstrukcje historyczne. Tak było m.in. pod Kutnem, gdzie przez trzy dni swoją 10. odsłonę miał ogólnopolski zlot grup rekonstrukcyjnych pod nazwą Odyseja Historyczna.

W czasie imprezy odbywały się konkursy, pokazy i inscenizacje historyczne. Prezentowali się rekonstruktorzy różnych epok i kultur. Obok średniowiecznych rycerzy można było zobaczyć żołnierzy walczących na różnych frontach I i II wojny światowej. Byli też Indianie, wikingowie. Nie zabrakło również dawnych rzemieślników i dam w strojach z różnych epok. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 1200 rekonstruktorów i ponad 25 militarnych pojazdów.

Przybywający na odyseję widzowie podczas minionego weekendu mogli zobaczyć bitwy, potyczki, pokazy. Pierwszego dnia przy Kutnowskim Domu Kultury można było wyruszyć w rejs łodzią wikińską. Później na terenie starej strzelnicy wojskowej rekonstruktorzy i goście wysłuchali koncertów zespołów Farben Lehre i Czarny.

X Odyseja Historyczna   Pod Kutnem spotkali się rekonstruktorzy przybliżający różne epoki. Michał G. Grzegorczyk

Dniem pełnym atrakcji była sobota. Wehikuł czasu co kilkanaście minut przenosił zebranych ze średniowiecza do innych epok. Huk armat, jęki rannych żołnierzy, odgłosy szermierki i wystrzały artyleryjskie mieszały się z wyciem silników czołgów i ciężkich samochodów wojskowych. Indianie, rzymscy legioniści, średniowieczni rycerze, wikingowie, a także żołnierze z różnych frontów I i II wojny światowej chętnie opowiadali o swoim umundurowaniu, uzbrojeniu i stoczonych bitwach. Można było obejrzeć pokazy dynamiczne pojazdów zabytkowych, sportowej szermierki na bagnety karabinem szermierczym, turnieje rycerzy konnych, kruszenia kopii, prezentację piechoty polskiej z XVII wieku. Atrakcją były dwie inscenizacje historyczne, pełne efektownych wybuchów i wystrzałów - "Wrzesień 1939" i "Studzianki 1944". Zainteresowaniem cieszyły się także pokazy rzemiosła, gry i zabawy przy dioramach oraz możliwość skosztowania wyrobów kuchni średniowiecznej bądź polowej. Ostatnim akordem była tradycyjna "Odyseja Kosmiczna" z zabawą na koncertach.

X Odyseja Historyczna   Był też dzień otwarty koszar, podczas którego prezentowano sprzęt żołnierzy 92 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie. Aleksandra Wiśniewska X Odyseja Historyczna   Grupa Ratownictwa Medycznego OSP "DąbrowszczaK" w pełnej gotowości. Aleksandra Wiśniewska X Odyseja Historyczna   W niedzielę została odprawiona Msza św. polowa. Aleksandra Wiśniewska

W niedzielę na terenie zlotu została odprawiona Msza św. polowa. Był też dzień otwarty koszar, podczas którego prezentowano sprzęt, wyposażenie i wybrane elementy szkolenia żołnierzy 92 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie.


Więcej o wydarzeniu w 30. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 31 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy