– Cieszą medale, ale największym wyróżnieniem jest to, że mieszkańcy czują się bezpiecznie. Nie uciekają na widok policjanta i nie gardzą nami. To znak, że dobrze pełnimy swoje obowiązki – mówi st. asp. Monika Jóźwiak.
Wojewódzkie, międzypowiatowe, miejskie i gminne – w całym kraju odbywają się uroczystości związane ze Świętem Policji, które przypada 24 lipca. Wśród pikników policyjnych, awansów zawodowych, odznaczeń i nagród funkcjonariusze i ich rodziny nie zapominają o modlitwie za żyjących i tych, którzy oddali życie na służbie. Lipiec, ze względu na wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców, podróżujących, ale i policjantów, przebiega pod znakiem niebieskiego munduru. Obchody Święta Policji w województwie łódzkim odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim, zaś w mazowieckim – w Radomiu.
Na miejsce międzypowiatowych obchodów łódzki komendant wybrał Skierniewice. Funkcjonariusze z powiatów: skierniewickiego, łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego i zgierskiego odznaczenia przyjęli z rąk komendanta wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinsp. Sławomira Litwina. – Dziękuję, policjanci i policjantki, za codzienną służbę. Za gotowość, zaangażowanie i umiejętność dostosowywania się do bieżących wyzwań. Życzę wam, byście zawsze mieli do kogo wracać, by zawsze dom był miejscem odpoczynku, wytchnienia, mimo że funkcjonariusz Policji na służbie jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – mówił nadisp. Litwin.
Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, złotą odznaką „Zasłużony Policjant” odznaczonych zostało 6 osób, srebrną – 15 osób, a brązową – 54 osoby. Awansowało ponad 300 funkcjonariuszy. – To był kolejny trudny rok dla funkcjonariuszy. Wypełniali nie tylko codzienne obowiązki wynikające ze służby, ale reagowali i dostosowywali taktykę działań do sytuacji, które przychodziły z dnia na dzień. Pandemia COVID-19, atak Rosji na Ukrainę, sytuacja na granicy z Białorusią... Dziś możemy powiedzieć: „Daliśmy radę”, ale to zasługa dobrej współpracy, poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka, ale i za siebie – mówił insp. Wojciech Dworak, komendant miejski Policji w Skierniewicach.
O tym, że Policja daje radę, świadczą nie tylko wyróżnienia, ale przede wszystkim informacje o kolejnych sukcesach związanych z rozwiązywaniem problemów z przestępczością narkotykową, kradzieżami, włamaniami. Choć Policja ma różne opinie w społeczeństwie, coraz częściej przebijają się pozytywne głosy. Zwłaszcza w mniejszych miastach i gminach. Sami funkcjonariusze chcą pokazywać, że są policjantami, ale przede wszystkim ludźmi. Coraz częściej pojawiają się hasztagi #pomagamyichronimy, którymi opatrzone są informacje o tym, jakie działania podjęli poza służbą lub obowiązkami. O to, by policjanci podejmowali słuszne wybory, godnie pełnili służbę i przynosili dobre imię Policji, ale przede wszystkim mieszkańcom, modlili się kapelani w diecezji, kapłani w każdej parafii. Wielu z nich na stałe wpisało komendy do cotygodniowej modlitwy za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej i św. Krzysztofa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się