Nowy numer 39/2022 Archiwum

Dotacje dla zgromadzenia i gmin

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał ze Zgromadzeniu Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP umowę dotacyjną w wysokości ponad 50 tys. zł na wykonanie prac pielęgnacyjnych w zabytkowym drzewostanie XVIII-wiecznego parku przypałacowego w Szymanowie. Całość zadania będzie kosztowała ponad 114 tys. zł. Fundusz przekazał też ponad 38 tys. zł na usuwanie azbestu gminom Nowa Sucha, Teresin i Sochaczew oraz miastu Sochaczew.

Umowy z beneficjentami zawarte w domu zakonnym w Szymanowie 12 września podpisał prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka. W spotkaniu wzięli udział lokalni samorządowcy i parlamentarzyści - wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. - To są pieniądze, które wspierają ochronę środowiska, pomagają naszym mieszkańcom. Z jednej strony wsparcie rządu, z drugiej duże zaangażowanie samorządów, które każdą złotówkę oglądają kilka razy - mówił M. Małecki.

Dzięki wsparciu WFOŚiGW szkodliwy azbest zostanie w bezpieczny sposób zdementowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowiskach odpadów niebezpiecznych. Prezes Ryszka przypomniał, że od 2018 r. fundusz przekazał mazowieckim samorządom ponad 40 mln zł na usuwanie azbestu. W tym roku zaplanowano na ten cel kolejne 6,8 mln zł.

Fundusz dofinansuje również wykonanie prac pielęgnacyjnych w zabytkowym drzewostanie XVIII-wiecznego parku przypałacowego w Szymanowie. Dotacja na ten cel w wysokości 50 tys. zł trafi do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. - W Szymanowie prowadzimy szkołę średnią, są tu również sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej oraz dom rekolekcyjny. Dzięki dotacji będziemy mogli zapewnić bezpieczeństwo wszystkich, którzy nas odwiedzają, odpowiednio zabezpieczając drzewa w zabytkowym parku - powiedziała s. Elżbieta Faustyna Orłowska, przełożona domu zakonnego w Szymanowie.

Warto wspomnieć, że w tym roku fundusz zaplanował w swoim budżecie na działania związane z ochroną przyrody 1,24 mln zł, z kolei na edukację ekologiczną - 3,274 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy