Za nami XII Tydzień Wychowania

Hasłem tegorocznego wydarzenia, trwającego od 11 do 17 września, były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem". W wielu szkołach katecheci, nauczyciele i uczniowie zastanawiali się, jak rozumieć to Jezusowe wyznanie.

Jak wyjaśnia bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, Tydzień Wychowania jest inicjatywą, która ma pokazać wartość, potrzebę wychowania. "Wiemy, że szkoła nie tylko uczy, ale także wychowuje. I to wychowanie jest niezwykle ważne, ono obejmuje zarówno szkołę, jak i rodzinę, parafię. Tegoroczne hasło jest wezwaniem do tego, aby łączyć wychowanie z Panem Bogiem, ponieważ wiara, religia jest integralnym elementem procesu wzrastania, dojrzewania, wychowywania człowieka. Chcemy mocno podkreślić, że w wychowaniu należy się odnosić do tego, co Boskie, co wykracza poza tutejszy świat, a co jest bardzo ważne. Ma to szczególnie odniesienie do prawdy, jaką jest Bóg. Chcemy odzyskiwać w sobie ten obraz i podobieństwo Boże, jakie otrzymaliśmy w chrzcie świętym, a co zostaje niszczone przez grzech" - mówił dla Radia Victoria bp Osial.

W Zespole Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach, zgodnie z tradycją, program duchowy realizowano przez cały tydzień. Podobnie jak w latach ubiegłych, placówka wyszła z inicjatywą wspólnej modlitwy do okolicznych szkół. W poniedziałek 12 września w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza św. dla uczniów, nauczycieli i rodziców dzieci ze
szkół podstawowych. Ze społecznością "Klasyka" modlili się uczniowie Szkół Podstawowych nr 4 i 9.

We wtorek na wspólną Eucharystię zaproszeni zostali uczniowie klas VII i VIII oraz licealiści z nauczycielami, wychowawcami, katechetami i dyrektorami. Na Eucharystię przybyli uczniowie wraz z dyrekcją ZS nr 3 im. Wisławy Szymborskiej. Eucharystię koncelebrował ks. Rafał Babicki. W pozostałe dni starsza młodzież codziennie uczestniczyła w auli w spotkaniach ze słowem Bożym. Były też refleksje, nawiązanie do hasła wydarzenia, modlitwa. W czwartek klasy II liceum uczestniczyły w Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Ponieważ Tydzień Wychowania zbiegł się w diecezji łowickiej z peregrynacją relikwii bł. Carla Acutisa, w piątek do placówki przybyła włoska młodzież wraz z opiekunami, by przybliżyć uczniom sylwetkę młodego błogosławionego. Włosi z diecezji Foligno z pasją opowiadali o bł. Carlu, który nie tylko ukochał Boga, ale także świadczył o Nim swoim życiem. Będąc radosnym, pełnym pasji młodym człowiekiem, każdego dnia uczestniczył w Eucharystii i żył według zasady: "Nie ja, tylko Bóg". - Carlo mówił, że Eucharystia jest autostradą do nieba. Gdy miał 7 lat, przystąpił do I Komunii św. i od tej pory codziennie ją przyjmował, zostawał na adoracji i modlił się na różańcu. Był normalnych chłopakiem podobnym do nas, który potrafił połączyć naukę, pasje, sport, grę na saksofonie, przyjaźnie z miłością do Pana Boga. Często powtarzał zdanie, które dziś chyba znają wszyscy: "Rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie". To przesłanie może stać się także mottem dla każdego z nas - mówili Włosi.

Obecny na spotkaniu o. Carlos Acácio Ferreira OFMCap opowiedział uczniom o cudzie za wstawiennictwem błogosławionego. Młodzi wysłuchali także przesłania mamy Carla, nagranego specjalnie dla młodzieży łowickiej. Spotkanie z włoską młodzieżą miało miejsce także w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..