Prawie 200 pedagogów wzięło udział w XXIII Pieszej Pielgrzymce Katechetów i Nauczycieli. W tym roku pielgrzymi wędrowali z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bobrownikach do parafii katedralnej w Łowiczu, w drodze rozważając hasło pielgrzymki: "Wielbi dusza moja Pana".
Hasło tegorocznej pielgrzymki nakreśla też charakter intencji. Katecheci, nauczyciele, a wśród nich wędrujące siostry zakonne i kapłani w ten sposób dziękowali za 30 lat istnienia diecezji łowickiej. Dziękczynienie zanosili też za swoje powołanie do nauczania i za podopiecznych, z którymi rozpoczynają pierwszy lub kolejny rok edukacji.
- Nie jest łatwo dziękować, patrząc na to, co dzieje się w rodzinach, szkole, najbliższym otoczeniu. Bez wiary nie dałabym rady. Modlitwa, pielgrzymka, zawierzenie Maryi dają mi siły do tego, bym potrafiła dobrze spełniać swoje obowiązki jako wychowawca i umieć dziękować za to, co otrzymuję. Choć czasem dostaję "niezłe egzemplarze" i wiele wyzwań przede mną. Jednak zawsze na początku roku szkolnego zawierzam "moje dzieciaki", wszystko to, co nas czeka przez 10 miesięcy nauki - mówi Dorota Gawrysiak z parafii Bielawy.
Wśród grupy nauczycieli i katechetów wędrował także ordynariusz diecezji.Pielgrzymi w tym roku wyruszyli z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bobrownikach. W drodze towarzyszyli im kapłani związani z Wydziałem Nauki Katolickiej łowickiej kurii - ks. Sławomir Sobierajski, ks. Roman Sękalski i ks. Rafał Babicki, który wygłosił konferencję. W jej słowach kapłan zwrócił uwagę na dojrzałość wiary, duchowości, nauczyciela, ale także na prawidłowość relacji, więzi, przyjaźni, przyjaźni z Bogiem i samym sobą.
Mszę św. koncelebrowali kapłani związani z Wydziałem Duszpasterskim Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej Łowickiej.Celem wędrówki była katedra łowicka - matka wszystkich kościołów diecezji. Punktem centralnym - Eucharystia - najwyższy wyraz dziękczynienia. Tej przewodniczył ordynariusz diecezji, a homilię wygłosił bp Wojciech Osial, który zwrócił uwagę na zadania, ale i zasługi nauczycieli, wychowawców i katechetów.
- Dziękujemy wam, drodzy katecheci, za waszą posługę. Każde dobro jest przede wszystkim owocem Bożej łaski, ale to wy jesteście jej pośrednikami. Jesteście wielkim skarbem, darem dla Kościoła. Dzięki wam głoszona jest Ewangelia. Pamiętajcie, wasza posługa jest przede wszystkim powołaniem. Jest rzeczywistością, której nie da się opowiedzieć słowami, głęboką relacją miłości z Panem Jezusem - mówił biskup pomocniczy diecezji.
Pielgrzymka była czasem modlitwy, skupienia, refleksji, ale też okazją do swobodnych rozmów o tym, co ważne dla uczących i ich podopiecznych. Dzięki zaangażowaniu wiernych parafii katedralnej i proboszcza ks. Dariusza Kuźmińskiego, rozmowy toczyły się przy posiłku i deserze na plebanijnym podwórzu. Wśród nich słychać było głosy, że wędrówka to stały element formacji, na który wielu czeka z utęsknieniem.
- W pokoju nauczycielskim możemy rozmawiać służbowo. Tu jesteśmy braćmi i siostrami. Tu przypominamy sobie, że nasza koleżanka od matematyki nie jest tylko wymagająca wobec moich podopiecznych, ale jest wierzącą, troskliwą kobietą, która w ten sposób troszczy się o uczniów. Ten czas pozwala nam zrozumieć siebie nawzajem - mówili nauczyciele.
Więcej o pielgrzymce katechetów i nauczycieli w 40. numerze "Gościa Łowickiego".