Tylko w darze Ducha Świętego można w pełni doświadczyć Jezusa

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu 15 października odbył się Dzień Jedności Wspólnot w Duchu Świętym. Na spotkanie przybyło 16 wspólnot z diecezji łowickiej. Spotkanie rozpoczęli Piotr Kwiatkowski, diecezjalny koordynator oraz ks. Witold Okrasa, diecezjalny duszpasterz wspólnot.

Zebrani wysłuchali dwóch konferencji. Pierwszą "Stare i nowe - bądź uczniem Królestwa Niebieskiego" wygłosił Marek Kozłowski, wicelider wspólnoty Apostoł z parafii św. Jakuba Apostola w Skierniewicach. - Papież Franciszek w homilii z okazji 60. rocznicy Soboru Watykańskiego II powiedział: "Zarówno progresywizm, który podąża za światem, jak i tradycjonalizm, który opłakuje świat miniony, nie są dowodami miłości, lecz niewierności" - przypominał prelegent.

- Nie chodzi o to, byśmy nagle stali się nowocześni, by przyciągnąć na siłę tłumy, bo wtedy stracimy swoją tożsamość. Z drugiej strony opłakujemy, że kiedyś na kongres wspólnot przyjeżdżało tyle i tyle osób, a przed pandemią to na czuwaniach było tyle ludzi, a teraz jest mniej. Czasem to opłakiwanie też jest potrzebne, nie zawsze na siłę trzeba trzymać fason, że to wola Boża. Jesteśmy ludźmi i jest to naturalne, że szkoda nam tego, co było -  tłumaczył M. Kozłowski.

- Warto wracać do Galilei, gdzie nas Pan Jezus kiedyś powołał. Mam taki zeszyt, w którym pisałem pod koniec lat 80. Pełno tam błędów ortograficznych, ale to, co jest tam napisane o moich odczuciach, Bogu, jest mocne i prawdziwie. I jak mam gorszy dzień, to do tego wracam. Nie chodzi też, by wrócić do Galilei i w niej pozostać, bo tam było dobrze. Musimy wychodzić do innych, do młodych - opowiadał wicelider wspólnoty ze Skierniewic.  

Drugą konferencję "Wspólnota - Laboratorium miłości" wygłosił ks. Artur Potrapeluk, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

- Bóg cię zaprosił do tego miejsca. Doświadczasz obecności Boga i tę obecność zrodził w tobie Bóg, a nie człowiek. My czasami szukamy potwierdzenia w liczbach, czy jest nas dużo czy mało. Może przychodzi do nas czasem takie przeświadczenie, że chcielibyśmy zrezygnować, bo kiedyś było łatwiej, kiedyś wystarczyło wyjść z gitarą na ulice i kościół był pełen ludzi. Dzisiaj to nie wystarczy - zwracał uwagę kapłan.

Jak dodał, dziś relacje ludzkie są bardzo osłabione, są tymczasowe. - My chcemy służyć Panu Bogu i naszym zadaniem jest spotkać innego człowieka takim, jakim on jest - podkreślał.

Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. - Tylko w darze Ducha Świętego można w pełni rozpoznać Jezusa. Nie jest to prawda obojętna dla nas, bo przecież jesteśmy tylko pielgrzymami na ziemi, ale - jak mówi Chrystus - mamy być ciągle otwarci na pouczenia Ducha - mówił w homilii.  

Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa Tylko w darze Ducha Św. można w pełni doświadczyć Jezusa

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..