Nowy numer 08/2024 Archiwum

Spacer ze świętą Rzymianką

W piątek 11 listopada przypadnie uroczystość św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej. Do Łowicza zaprosił wiernych ordynariusz bp Andrzej F. Dziuba.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczną się w kościele Świętego Ducha o 10.00, skąd ulicami miasta wyruszy procesja z relikwiami św. Wiktorii. Zakończy się Mszą św. w bazylice katedralnej. Przed Eucharystią na Starym Rynku bp Dziuba udzieli błogosławieństwa relikwiarzem na cztery strony świata. Tegorocznym uroczystościom przewodniczyć będzie bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Procesję zaś poprowadzi bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

W liście pasterskim bp Dziuba zaprosił wszystkich diecezjan na podwójne uroczystości - Święto Niepodległości oraz święto patronalne św. Wiktorii. "Warto, szczególnie w tych dniach, gdy tuż za naszą granicą trwa wojna, docenić dar niepodległości, jaka jest naszym udziałem, okazując wdzięczność Bogu i oddając cześć ludziom, którzy przyczynili się do jej odzyskania. 11 listopada obchodzimy również uroczystość św. Wiktorii, dziewicy i męczennicy, patronki diecezji łowickiej (...), która oddała swoje życie, dając przykład mężnej wiary i nadziei, że wierność Bogu i własnemu sumieniu jest możliwa pomimo pokus i trudności, jakie pojawiają się w naszym życiu. (...) Zapraszam Was 11 listopada do Łowicza. Zapraszam duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, rodziny, katechetów z uczniami oraz wszystkich, którzy chcą umocnić w swoim sercu pragnienie świętości, oddając cześć św. Wiktorii" - napisał ordynariusz.

Obecnie relikwie św. Wiktorii, patronki diecezji i Łowicza, peregrynują po łowickich parafiach. Każdego dnia przy świętej modlą się wierni, którzy proszą o pomoc w osobistych intencjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy