Od czwartku 10 listopada sceny w: Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Muzeum Historycznym Skierniewic, szkołach muzycznych, Bibliotece Pałacu Prymasowskiego staną się przestrzenią koncertów muzyki filmowej, klasycznej, romantycznej i polskiej w światowych wykonaniach.
To wydarzenia, które zapoczątkowały Izabela Banaszczyk, nauczycielka skierniewickich szkół muzycznych, i Anna Majda-Baranowska, obecnie pracownik Muzeum Historycznego Skierniewic. Przez lata do Skierniewic, dzięki FMR, przyjechało wielu wybitnych artystów znanych w Polsce i na świecie. Odbywały się koncerty fortepianowe, orkiestr symfonicznych, kwartetów, śpiewaków operowych i instrumentalistów, którzy nieraz zaskakiwali talentem, techniką i dawnymi, nieco zapomnianymi, instrumentami.
20., jubileuszowa edycja festiwalu rozpocznie się w najbliższy czwartek 10 listopada koncertem Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce, Elwira Przybyłowska - II skrzypce, Paweł Czarny - altówka, Michał Pepol - wiolonczela. Koncert odbędzie się o 19.00 w sali Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W programie koncertu wybrzmią utwory F. Schuberta i S. Moniuszki.
Piątek 11 listopada to czas na świętowanie polskości i wolności poprzez muzykę. Tego dnia dla słuchaczy przygotowano aż dwa koncerty. Pierwszy z nich o 15.00 w sali Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach to "Koncert muzyki polskiej" w wykonaniu flecistów Agaty Kielar-Długosz, Łukasza Długosza i Marka Toporowskiego, który tym razem przywiezie ze sobą instrument-niespodziankę - pianoforte. - Niezwykle ciekawy instrument, zaskakujące brzmienie. Marek Toporowski - wybitny pianista, klawesynista, wirtuoz instrumentów klawiszowych - przywiezie go specjalnie dla nas z Krakowa. W repertuarze muzyka polska, więc to musi być przepiękny koncert, na który państwa zapraszamy - mówi A. Majda-Baranowska. Wstęp na ten koncert jest bezpłatny.
Tego samego dnia o 19.00 w sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zagają akordeoniści Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn, tworzący Motion Trio. - Panowie udowadniają, że nie ma utworów, których nie da się zagrać na akordeonie. Często zaskakują aranżacją, interpretacją i umiejętnościami przenoszenia utworów, np. organowych, na trzy akordeony - dodaje I. Banaszczyk.
XX Festiwal Muzyki Romantycznej to także szansa dla tych, którzy rozpoczynają karierę muzyczną. Do nich należą uczniowie szkół muzycznych z regonu łódzkiego, którzy wystąpią na scenie skierniewickich szkół muzycznych w sobotę o 15.00. Udział w koncercie jest bezpłatny.
Wieczorem zaś w sali koncertowej CKiS o 19.00 głos wokalistki Natalii Wilk, śpiew Marka Bałata i recytacja w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły połączą się z muzyką w wykonaniu Włodka Pawlika i jego Trio w koncercie "Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj! Norwid-Pawlik". - Niewyobrażalnie dobre połączenie tekstów, dźwięków i głosów. Cyprian Kamil Norwid był nie tylko poetą, ale także artystą w innych dziedzinach, dlatego jego poezja to gotowy materiał na pieśni. Włodek Pawlik - zdobywca nagrody Grammy - z ogromnym szacunkiem i innowacyjnym podejściem zaopiekował się słowami, ubierając je w muzykę. Do tego głos K. Gosztyły, który znany jest z wielu koncertów i audycji radiowych - opowiada A. Majda-Baranowska.
W ubiegłym roku organizatorzy obiecali, że zaproszą uczestnika konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i słowa dotrzymali. W niedzielę 13 listopada o 12.00 w sali koncertowej Muzeum Historycznego Skierniewic w koncercie "Ach, Wieniawski!" zagra Sulamita Ślubowska, uczestniczka tegorocznej edycji konkursu.
Na koncert, który odbędzie się tego samego dnia o 18.00, bilety rozeszły się niemal natychmiast. To "Ennio Morricone i Wojciech Kilar - mistrzowie muzycznych pejzaży" w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka.
Ostatnie bilety można kupić na koncert nadzwyczajny XX FMR, który odbędzie się 20 listopada. Kwartet Wiedeński - muzycy orkiestry filharmoników wiedeńskich w składzie: Beniamin Morrison - skrzypce, Maxim Brilinsky - skrzypce, Barnaba Poprawski - altówka, Wolfgang Härtel - wiolonczela - przyjedzie specjalnie dla skierniewickiej publiczności. - To niesamowite, ale muzycy przylecą na koncert, który odbędzie się o 12.00 w sali koncertowej CKiS i zaraz po koncercie z powrotem wrócą do Wiednia. To ogromne wyróżnienie - mówią organizatorki.
XX Festiwal Muzyki Romantycznej patronatem honorowym objął prezydent Andrzej Duda. Dofinansowano go z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.