Nowy numer 08/2024 Archiwum

Polak poleci w kosmos?

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła nową grupę astronautów, wśród których znajduje się dr Sławosz Uznański, naukowiec pochodzący z Łodzi.

Został on wybrany spośród 22 tys. kandydatów do rezerwy astronautów. "Kontrakty ESA otrzyma 6 astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych. Ci pierwsi mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA, realizowanych z udziałem ESA. Rezerwowi w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS" - przekazała w informacji prasowej Polska Agencja Kosmiczna.

Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej w warunkach stresu. Poddani byli także szczegółowym badaniom medycznym. Atutem łodzianina było doświadczenie nabyte w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Sławosz Uznański zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie. Zaletami były także doktorat z elektroniki i umiejętność prowadzenia badań naukowych. Łodzianin trening rozpocznie wiosną 2023 roku. Jeżeli uda mu się odbyć podróż w przestrzeń kosmiczną, będzie drugim - po Mirosławie Hermaszewskim - polskim astronautą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy