Nowy numer 4/2023 Archiwum

Pieniądze na zatrudnienie niań

Zarząd Województwa Łódzkiego rozstrzygnął konkursy ogłoszone w tym roku, które ułatwią rodzicom z regionu powrót do pracy.

Zainteresowanie było tak duże, że zapadła decyzja o zwiększeniu puli dofinansowania dla rodzin o prawie 2,6 mln zł - do niemal 8 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Słaby dostęp do żłobków czy klubów dziecięcych to jedna z głównych przeszkód dla rodziców małych dzieci w powrocie do pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin pozwalające korzystać z różnych form opieki nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi, jest bardzo ważne - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Rodzice, którzy skorzystają z pomocy, będą mogli zatrudnić wykwalifikowaną opiekunkę, ale także ciocię lub babcię. Pieniądze na wynagrodzenie dla niań będzie można otrzymywać przez rok. Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice, których dzieci nie skończyły jeszcze 3 lat. Zarząd województwa dofinansował 13 projektów z całego regionu. Część z nich obejmie miejscowości, w których nie ma ani jednego żłobka czy klubu malucha.

Według danych GUS, w 2020 r. w województwie łódzkim mieszkało 64.720 dzieci w wieku do 3 lat. Dzienną opieką w żłobkach objętych było 7390 dzieci, z czego 6756 w mieście, a zaledwie 634 na wsi. Warto wspomnieć, że od 2019 r. samorząd województwa przeznaczył 108,3 mln zł na różne formy wsparcia opieki nad dziećmi do lat 3, m.in. dofinansował otwarcie nowych żłobków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy