Nowy numer 48/2023 Archiwum

Hołd oddany pułkownikowi

W niedzielę 27 listopada skierniewiccy ułani oddali hołd płk. Janowi Kozietulskiemu.

W samo południe pod Pałac Prymasowski, siedzibę Dyrekcji Instytutu Ogrodnictwa oraz miejsce urodzenia Jana Leona Hipolita Kozietulskiego, przybyli skierniewiccy ułani, chcąc oddać mu hołd. Wydarzenie odbyło się w związku ze zbliżającą się rocznicą bitwy pod Somosierrą. Meldunek ułanów odebrała dyrektor instytutu prof. Dorota Konopacka.

Pułkownik Kozietulski urodził się w 1781 roku. Był uczestnikiem kampanii napoleońskich, wiernym towarzyszem Napoleona. Wsławił się jako dowódca bohaterskiej szarży polskich szwoleżerów pod Somosierrą w Hiszpanii w 1808 r., która przyniosła sukces armii napoleońskiej i otworzyła jej drogę na Madryt. Skierniewiczanin związany był także z księciem Józefem Poniatowskim. W czasie uroczystości żałobnych w Lipsku niósł trumnę ze zwłokami księcia Poniatowskiego. Zmarł w 1821 roku.

Warto wspomnieć, że w Skierniewicach, mieście, w którym J. Kozietulski przyszedł na świat, został ochrzczony i spędził pierwsze lata życia, bohater kampanii napoleońskich, patriota, skierniewiczanin ma swój pomnik. Jego popiersie znajduje się na bulwarze Przyjaźni Polsko-Francuskiej, nieopodal kościoła św. Jakuba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy