Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Miejsce poświęcone na wyłączność Bogu

Na ten dzień czekano wiele lat. W 70. rocznicę powstania parafii św. Barbary w Głownie-Osinach bp Andrzej F. Dziuba konsekrował tamtejszą świątynię.

Na uroczystość przybyli: ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński, ks. Rafał Woronowski, sekretarz biskupi, a także proboszczowie i kapłani z sąsiednich parafii i dekanatów, księża pochodzący i pracujący niegdyś w parafii oraz duchowni zaprzyjaźnieni z tutejszą wspólnotą, wśród których był greckokatolicki ksiądz Vasyl Berkyta. Nie zabrakło włodarzy miasta Głowno i gminy Dmosin. W liturgii uczestniczyli też dyrektorzy placówek oświatowych oraz tłumy wiernych.

O oprawę artystyczną liturgii zadbał Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Byli też przedstawiciele parafialnych grup i wspólnot. Nad przebiegiem uroczystości czuwał ks. Zbigniew Kielan, wikariusz. Przybyłych przywitał ks. Andrzej Kapaon, proboszcz parafii.

Miejsce poświęcone na wyłączność Bogu  

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Dziuba. – To wyjątkowy dzień w 70-letniej historii tego Bożego miejsca na ziemi, wyjątkowy dzień dla dziejów Głowna i ziemi głowieńskiej oraz dla Dmosina. Bo tutaj, na tym miejscu, dzieje się wielka historia. Owocem tej historii i ludzi, którzy ją tworzyli, jest ten Boży dom – mówił. Kaznodzieja podkreślił, jak wielkim darem jest być wspólnotą.

– Dzisiaj od tego ołtarza Chrystusowego pada do każdego z nas pytanie: „Kim jest dla ciebie Chrystus?”. Warto się też zapytać: „Kim ja jestem dla Chrystusa?”. Ten stół będzie odtąd centrum tej świątyni, najważniejszym miejscem, do którego będą prowadzić i chrzcielnica, i stół słowa, bo tam będzie stawał w sakramentalnych znakach Jezus Chrystus. Znakiem towarzyszenia i troski Boga o nas jest ten Boży dom, który wyrósł z otwartych serc, z hojności dłoni, wysiłku pracy, geniuszu architektów i budowniczych. Niech on służy jako poświęcony Bogu na wieczne czasy, jak długo Bóg zapragnie, abyśmy tutaj stawali przed Jego obliczem – mówił bp Andrzej F. Dziuba..

Miejsce pświęcone na wyłączność Bogu

Liturgia konsekracyjna rozpoczęła się po homilii od śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Do najważniejszych gestów należały pokropienie kościoła wodą święconą, modlitwa konsekracyjna, namaszczenie ołtarza i ścian krzyżmem świętym, okadzenie ołtarza, a także obrzęd światła. Ostatnią część uroczystości stanowiła liturgia eucharystyczna.

Na zakończenie odśpiewano „Te Deum”, po którym w imieniu parafian przemawiała Teresa Pawliczak. – Czekaliśmy na ten dzień wiele lat, aż wreszcie stał się on faktem. Radość nasza jest tym większa, że uroczystość ta gromadzi w naszym kościele wielu kapłanów, którzy posługiwali w naszej wspólnocie, sprawowali tu sakramenty święte i prowadzili nas do Boga. Dziękujemy, że w tak ważnej chwili jesteście razem z nami – mówiła.

Przed poświęceniem świątyni w parafii odbyły się rekolekcje, które poprowadził ks. Rafał Woronowski.  – To było niezwykłe wydarzenie. Pierwszy raz uczestniczyłam w takiej uroczystości. Łza się w oku kręciła. Wiara jest dla nas ważna, a ta konsekracja na długo pozostanie w naszej pamięci – wyznała Marzena Karwacka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy