Symbolicznym wbiciem szpadla w Instytucie Ogrodnictwa uroczyście rozpoczęto budowę Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych.
Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych (CIZTO) to nowoczesny kompleks laboratoryjny, gdzie interdyscyplinarne zespoły naukowe będą prowadziły badania na rzecz rozwiązywania najbardziej istotnych i kluczowych dla produkcji ogrodniczej problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, takich jak: susza hydrologiczna, zanieczyszczenia i erozja gleb, zwalczanie chorób i szkodników roślin oraz hodowla nowych odmian roślin ogrodniczych. Planowane w ramach opracowanej agendy badania wpisują się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
– To miejsce, które zintegruje zespoły badawcze rozrzucone wcześniej po różnych miejscach. Jednocześnie jest to miejsce, w którym będziemy mogli realizować projekty na bardzo zaawansowanym poziomie technologicznym, analitycznym, gdyż będzie przestrzeń na nowoczesne pracownie analiz molekularnych, bioinżynierii, analiz in vitro – mówiła dyrektor Instytutu Ogrodnictwa Dorota Konopacka.
Budowa ma się zakończyć w przyszłym roku. Powstające centrum zatrudni 50 naukowców, którzy będą pracowali nad zagadnieniami z obszaru: roślina, gleba, woda. Przedsięwzięcie zostało wpisane na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Będzie składało się z kompleksu laboratoryjnego o powierzchni 2,6 tys. m kw. oraz budynku technicznego o powierzchni 250 m kw. Znajdą się w nim m.in. laboratorium ekofizjologii, laboratorium analiz fizycznych i chemicznych gleby i podłoży roślin oraz laboratorium mikrobiologiczne. Całkowity koszt inwestycji to 48,8 mln zł.