Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Światło wyczekiwane

Tradycja została zachowana. Ogień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego kolejny raz dotarł w różne zakątki świata, w tym także do parafii, instytucji i domów w diecezji łowickiej. Posłańcami betlejemskiego ognia byli harcerze, którzy roznoszą je od 1991 roku. Druhowie ogień otrzymali w III niedzielę Adwentu w łódzkiej archikatedrze.

Przekazanie płomienia nastąpiło podczas wieczornego nabożeństwa światła, któremu przewodniczył bp Marek Marczak. Zwracając się do harcerzy, hierarcha zauważył, że Bóg jest takim Światłem, które my, ludzie, możemy sobie wzajemnie przekazywać. - Pan Bóg chce używać nas do tego, by wszędzie tam, gdzie panuje jakakolwiek ciemność, zapanowała światłość - mówił. Przed błogosławieństwem przedstawiciele hufców województwa łódzkiego podchodzili do ołtarza, gdzie otrzymywali z rąk hierarchy Światło Pokoju. Po powrocie do swoich miejscowości zanieśli je do szpitali, urzędów miast i gmin, ośrodków pomocy, fundacji i parafii.

Warto wspomnieć, że w tej historii nie zdarzyło się, by sztafeta została przerwana. Mimo różnych sytuacji politycznych, wydarzeń płomień z Betlejem, z groty, w której narodził się Chrystus, zawsze dociera w miejsca, gdzie potrzeba światła, miłości, pokoju i braterstwa. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód - do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Na zachód - do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.

Ogień z miejsca narodzenia Zbawiciela w niedzielę 18 grudnia trafił m.in. do parafii św. Barbary w Głownie. Harcerze przekazali go wiernym podczas Mszy św. o godz. 11. Do Wigilii wierni mogą go odbierać ze świątyni. Płomień trafił także do pozostałych głowieńskich parafii.

Światło wyczekiwane   Do świątyni w Głownie światło przynieśli harcerze. Archiwum parafii św. Barbary

Symboliczne światło w świątecznej przestrzeni miasta - Domku św. Mikołaja - odebrał prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Przekazując ogień, Liwia Marczak, komendant Hufca ZHP Skierniewice, przypomniała, że tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: "Światło dla Ciebie". - Ogień jest symbolem braterstwa i pojednania. Przekazując go, życzymy wszystkim mieszkańcom, byśmy w swoim życiu zawsze mieli bliskie sercu i życzliwie osoby. Życzymy też wytrwałości, cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie - mówiła komendant.

Światło wyczekiwane   Harcerze z województwa łódzkiego lampiony z ogniem z miejsca urodzenia Zbawiciela odebrali w łódzkiej archikatedrze. Archiwum Hufca ZHP Skierniewice

Światło otrzymali także bp Andrzej F. Dziuba, łowiccy kapłani i włodarze. Przekazanie odbyło się w sali barokowej łowickiego muzeum, podczas Powiatowo-Miejskiej Wigilii. Na spotkanie w Łowiczu płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przyniosła druhna Dorota Blus z Hufca ZHP Łowicz.

Światełko pokoju dotarło także do rawskich, żyrardowskich, sochaczewskich i kutnowskich parafii. W Mieście Róż przekazanie płomienia nastąpiło podczas miejskiej wigilii. Na ten dzień harcerze przygotowali także konkursy o harcerskiej tradycji przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Na tym nie koniec. By przybliżyć ponad 30-letnią historię Betlejemskiego Światła Pokoju, urządzili miejską grę w formie krzyżówki, do której przystąpić mogli wszyscy mieszkańcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy