Przekazanie płomienia nastąpiło podczas wieczornego nabożeństwa światła, któremu przewodniczył bp Marek Marczak. Zwracając się do harcerzy, hierarcha zauważył, że Bóg jest takim Światłem, które my, ludzie, możemy sobie wzajemnie przekazywać. - Pan Bóg chce używać nas do tego, by wszędzie tam, gdzie panuje jakakolwiek ciemność, zapanowała światłość - mówił. Przed błogosławieństwem przedstawiciele hufców województwa łódzkiego podchodzili do ołtarza, gdzie otrzymywali z rąk hierarchy Światło Pokoju. Po powrocie do swoich miejscowości zanieśli je do szpitali, urzędów miast i gmin, ośrodków pomocy, fundacji i parafii.
Warto wspomnieć, że w tej historii nie zdarzyło się, by sztafeta została przerwana. Mimo różnych sytuacji politycznych, wydarzeń płomień z Betlejem, z groty, w której narodził się Chrystus, zawsze dociera w miejsca, gdzie potrzeba światła, miłości, pokoju i braterstwa. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód - do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Na zachód - do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.
Ogień z miejsca narodzenia Zbawiciela w niedzielę 18 grudnia trafił m.in. do parafii św. Barbary w Głownie. Harcerze przekazali go wiernym podczas Mszy św. o godz. 11. Do Wigilii wierni mogą go odbierać ze świątyni. Płomień trafił także do pozostałych głowieńskich parafii.
Do świątyni w Głownie światło przynieśli harcerze.
Archiwum parafii św. Barbary
Symboliczne światło w świątecznej przestrzeni miasta - Domku św. Mikołaja - odebrał prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Przekazując ogień, Liwia Marczak, komendant Hufca ZHP Skierniewice, przypomniała, że tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: "Światło dla Ciebie". - Ogień jest symbolem braterstwa i pojednania. Przekazując go, życzymy wszystkim mieszkańcom, byśmy w swoim życiu zawsze mieli bliskie sercu i życzliwie osoby. Życzymy też wytrwałości, cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie - mówiła komendant.
Harcerze z województwa łódzkiego lampiony z ogniem z miejsca urodzenia Zbawiciela odebrali w łódzkiej archikatedrze.
Archiwum Hufca ZHP Skierniewice
Światło otrzymali także bp Andrzej F. Dziuba, łowiccy kapłani i włodarze. Przekazanie odbyło się w sali barokowej łowickiego muzeum, podczas Powiatowo-Miejskiej Wigilii. Na spotkanie w Łowiczu płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przyniosła druhna Dorota Blus z Hufca ZHP Łowicz.
Światełko pokoju dotarło także do rawskich, żyrardowskich, sochaczewskich i kutnowskich parafii. W Mieście Róż przekazanie płomienia nastąpiło podczas miejskiej wigilii. Na ten dzień harcerze przygotowali także konkursy o harcerskiej tradycji przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Na tym nie koniec. By przybliżyć ponad 30-letnią historię Betlejemskiego Światła Pokoju, urządzili miejską grę w formie krzyżówki, do której przystąpić mogli wszyscy mieszkańcy.








