Stając na progu nowego roku, chcemy na chwilę się zatrzymać, pomyśleć i podsumować to, co za nami. Chcemy też podziękować za dar spotkań, modlitw, wspólnych przeżyć i życzliwości.
Jaki był miniony rok? Na to pytanie jednym zdaniem nie da się odpowiedzieć. Dziś wiadomo, że wiele się w nim działo. Były wydarzenia radosne, podniosłe, ale też trudne i bolesne. Każde z nich w pamięci pozostawiło jakiś ślad. Na początku nowego roku przypominamy jeszcze raz niektóre z nich, zwłaszcza te, które budziły wiarę, które zatrzymywały i zachęcały do refleksji i wdzięczności.
Każdy dzień, miesiąc, rok to podarowany czas na to, by zbliżać się do Boga i bliźnich, by nieść światło zagubionym, radość smutnym, pomoc potrzebującym. Okazji do ofiarności, hojności i pomocy nie brakowało. Sprawdzianem solidarności i otwartości stała się napaść Rosji na Ukrainę. Praktyczny egzamin z miłości zdało wiele osób świeckich i duchownych. Dla uciekających uchodźców otwarto domy, kościoły, budynki parafialne. Pomagali włodarze, fundacje, stowarzyszenia, osoby prywatne. I – co ważne – nie było to działanie jednorazowe, ale długotrwała pomoc zarówno na terenie diecezji, jak i na terenach objętych wojną. Niesione wsparcie nie miało jedynie barw niebiesko-żółtych. Diecezjanie ofiarnie angażowali się także w pomoc osobom dotkniętym chorobami, samotnym, bezdomnym oraz poszkodowanym podczas nawałnic, które zbierały żniwo między Łodzią a Warszawą.
O potrzebujących pamiętano także podczas Łowickiej Pieszej Pielgrzymki, ŁPPM, Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin z Głowna na Jasną Górę, Pielgrzymki Katechetów oraz podczas pielgrzymek do Miedniewic, Rybna, Suserza, Świnic Warckich czy IX Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet odbywającej się w tym roku w Puszczy Mariańskiej.
Wiele modlitw, w tym także w intencji pokoju, ale również o silną wiarę, zgodę i miłość w rodzinach oraz liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, zanosili uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych, czuwań młodzieżowych i wspólnotowych, organizowanych cyklicznie adoracji i spotkań, w tym także Diecezjalnego Dnia Kobiet, Diecezjalnego Dnia Ojca. Troskę o powołania szczególnie na sercu wiernych kładł biskup ordynariusz, który – biorąc pod uwagę zmniejszającą się liczbę powołań kapłańskich w diecezji łowickiej – podjął decyzję o przeniesieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy, począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się