Nowy numer 4/2023 Archiwum

Rekordowe dofinansowanie w ramach programu "Sołectwo na plus"

Wraz z pierwszymi dniami stycznia ruszyła 8. edycja programu "Sołectwo na plus" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Tegoroczna uzyskała rekordową kwotę dofinansowań, przyznawanych też na nowych zasadach.

Na rozwój wsi w Łódzkiem poprzez tzw. małe granty sołeckie samorząd województwa przeznaczył w tym roku rekordowe 8 mln zł, czyli o 2 mln więcej niż w 2022 r. i aż o ponad 7,5 mln zł więcej niż miało to miejsce w pierwszej edycji konkursu, w 2016 roku.

W ubiegłorocznej edycji samorząd przyznał łącznie 502 dotacje, ale zgłoszeń było ponad 1200. Co ważne, także w tegorocznej odsłonie konkursu wnioski składają bezpośrednio sołtysi, a nie dana gmina, na której terenie znajduje się miejscowość.

Wśród dotychczas zgłaszanych projektów pojawiały się te, które pozwoliły na modernizację placów zabaw, remontowanie świetlic wiejskich i gminnych, powstawanie boisk i siłowni plenerowych, a także urozmaicanie życia kulturalnego i społecznego mieszkańców z pożytkiem dla rozwoju i promocji miejscowości.

- Zmieniliśmy zasady, żeby być jeszcze bliżej ludzi. To są ich pomysły, potrzeby, to mieszkańcy danego sołectwa najlepiej wiedzą, czego brakuje w ich wsi, co chcieliby zmienić - mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

W ocenie projektów komisja będzie brała pod uwagę m.in. znaczenie danej inwestycji dla lokalnej społeczności czy zaangażowanie mieszkańców w realizację, m.in. poprzez współpracę z KGW. Nabór właśnie ruszył. Zgłoszenie, wypełnione i podpisane przez sołtysa wraz z pieczęcią, należy złożyć lub przesłać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w nieprzekraczalnym terminie do 6 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy