W Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach rozpoczął się X Diecezjalny Dzień Kobiet. W tym roku pod hasłem „Jestem kobietą – Lubię to! – Weź mnie za rękę”. Ponad sto pań, przyjęł zaproszenie do tego, by celebrować swoją kobiecość, emocjonalność i relacyjność.
Przez 10 lat wiele się zmieniało. Lokalizacje naszych spotkań, hasła, prelegenci. Nie zmieniło się jedno. Od zawsze Diecezjalne Dni Kobiet skoncentrowane były na kobiecie - jej godności, emocjonalności, boskości i przyjaźni - tej między kobietami, ale także z sobą samą.
Diecezjalne Dni Kobiet powstały z przyjaźni, relacji między kobietami, które czują i myślą podobnie, wyznają te same wartości i zależy im na duchowym rozwoju kobiety. Mimo różnych trudności, do których należy zaliczyć m.in. pandemię COVID-19, ciągłość wydarzeń została zachowana.
W ten sposób dziś, 11 marca, w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach panie m.in. z parafii: św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie, Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie, św. Wojciecha w Białej Rawskiej, św. Macieja Apostoła w Bełchowie oraz skierniewickich parafii spotkały się, by rozważać gest i znaczenie, które zawarte jest w haśle "Weź mnie za rękę".
Służyć temu będą prelekcje zaproszonych kobiet - s. Anny Marii Pudełko AP, Beaty Mądrej - mamy siedmiorga dzieci, autorki poradników dla dzieci i młodzieży, autorki warsztatów "Filiżanka kobiecości" oraz Barbary Gruszki - Zych - dziennikarki "Gościa Niedzielnego", poetki, krytyka literackiego, autorki wielu książek.
Pierwszą prelegentką jest s. Anna Maria Pudełko AP, która 10 lat temu razem z Agnieszką Napiórkowską stworzyła przestrzeń dla kobiecych spotkań. Głosiła konferencję podczas I edycji. Dziś przybliża zgromadzonym paniom historię i piękno relacji biblijnych kobiet Noemi i Rut.
S. Anna Maria Pudełko przybliżyła relację biblijnych kobiet.- Relacja Rut i Noemi jest jedną z piękniejszych kobiecych relacji w Biblii. To relacja dwóch kobiet, przyjaciółek, teściowej i synowej, które miały bardzo trudne doświadczenia, ale zawsze były w nich razem - mówi s. Anna Maria Pudełko. - Rut w tej relacji pozostaje niezwykle wierna i odważna. Idzie z Noemi do Betlejem, przypuszczam, że do końca życia pozostanie tą wytykaną palcami, obcą, odrzuconą i pogardzaną ze względu na miejsce pochodzenia. Ale ona się na to zgadza. Zgadza się zapłacić cenę, by pozostać wierną przyjaźni. Wracają do Betlejem nie mając nic. Tylko siebie - mówiła prelegentka.
S. Anna Maria zwróciła też uwagę zgromadzonych pań na przejścia, zmiany w relacjach od przeklętej do umiłowanej. - Od niewolnicy do oblubienicy, od poganki do wierzącej. Dzięki miłości przechodzi drogę od przeklętej do umiłowanej. Dzięki przyjęciu, dzięki akceptacji, dzięki słuchaniu, wrażliwości Noemi, Rut odkrywa swoją wartość i godność w oczach drugiej kobiety. Moje kochane, to kobiecość, to czy przekazuje kobiecość, buduje naszą tożsamość dzięki przyjęciu drugiej kobiety i tutaj przyjaźń ma ogromną rolę - mówiła.
O przyjaźni - w różnym ujęciu będą mówić także kolejne prelegentki.
Galerie zdjęć z X DDK będą aktualizowane.