Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Niezwykłe znalezisko

Podczas prac rozbiórkowych budynku po dawnym Urzędzie Gminy Zduny odnaleziono na strychu dokumentację z początku XX w., której treść wskazywała na wysoką wartość archiwalną.

O cennym znalezisku wójt gminy Zduny niezwłocznie poinformował Archiwum Państwowe. Pracownik łowickiej sekcji Archiwum Państwowego w Warszawie 16 lutego dokonał ekspertyzy odnalezionych materiałów i stwierdził, że są to akta po byłym Urzędzie Gminy Bąków z siedzibą w Zdunach oraz Agencji Pocztowo-Telegraficznej Zduny k. Łowicza.

Odnalezione akta (ze względu na miejsce ich przechowywania) są mocno zabrudzone, co sprawia, że odczytanie ich treści jest utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Zachowane materiały pochodzą z początku XX w., choć zdarzają się też wpisy z akt metrykalnych w języku rosyjskim, służące do wpisywania poszczególnych osób do rejestrów mieszkańców założonych w latach 80. XIX wieku.

Wśród zachowanych materiałów odnaleziono m.in. kenkarty, podania o wydanie dowodów osobistych z lat 30. XX w., dokumentację podatkową z lat 20. XX w., dokumentację spraw urzędowych, pojedyncze egzemplarze obwieszczeń, świadectwa przeglądu zwierząt, rosyjskojęzyczne wypisy aktów urodzeń, zawarcia małżeństw i zgonów.

Z uwagi na konieczność niezwłocznego zabezpieczenia odnalezionych materiałów oraz przeprowadzenia zabiegów mających na celu przywrócenie dokumentacji jak najlepszego stanu odnalezione archiwalia zostały przekazanie do zasobu Archiwum Państwowego. Jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie powiatu łowickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy