W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca diecezja łowicka będzie obchodziła 31. rocznicę swojego powstania. Biskup ordynariusz zaprasza wszystkich kapłanów i diecezjan do wspólnego dziękczynienia.
W centrum obchodów znajdzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Andrzeja F. Dziuby. Do modlitwy zaproszeni są kapłani, siostry zakonne, wdowy i dziewice konsekrowane, przedstawiciele różnych wspólnot, stowarzyszeń i parafii oraz wierni.
Papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" w ramach reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce utworzył - wśród 13 nowo powołanych - diecezję łowicką. W jej skład, obok dawnego Księstwa Łowickiego, weszły ziemie sochaczewska, rawska i kutnowska. Główny trzon diecezji stanowią parafie w zachodniej części byłej archidiecezji warszawskiej; do nich w ramach reorganizacji zostały dołączone parafie z diecezji łódzkiej i płockiej. Stolicą został Łowicz, miasto związane z Kościołem szczególnie poprzez fakt rezydowania w nim przez kilkaset lat arcybiskupów gnieźnieńskich - prymasów Polski. 12 z nich spoczęło w podziemiach katedry.
Zbliżający się dzień ustanowienia Kościoła łowickiego jest okazją do modlitwy, dziękczynienia, a także refleksji na temat słabości, które dotykały i raniły wspólnotę i konkretne osoby. - Opatrzność Boża pozwala zbliżać się nam do 31. rocznicy powstania naszej diecezji. Ubiegły rok był czasem świętowania okrągłego jubileuszu, niezwykłej decyzji Jana Pawła II, który ustanowił lokalny Kościół diecezjalny ze stolicą biskupią w Łowiczu, Kościół, który ogarnia historyczne ziemie centrum Polski, zarówno te o tradycji wręcz starożytnej, jak i te o tradycji bardzo nowej. Wszystkie one tworzą wielką mozaikę, która razem daje ten niezwykły obraz - Kościół diecezjalny łowicki. Dziękujemy za dar tamtej rocznicy, że mogliśmy go przeżywać w naszej katedrze wraz z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatorem Pennacchiem, z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, z patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a także z tym niezwykłym znakiem, jakim był powtórny pochówek ośmiu prymasów Polski i Litwy, którzy spoczęli w nowych sarkofagach. Było to piękne dziękczynienie wszystkich stanów, które tworzą Kościół - mówi bp Dziuba.
Wyruszając w retrospektywną podróż, hierarcha wskazał wydarzenia, z których Kościół łowicki może i powinien być dumny. Mówił o opóźnionym przez COVID-19 świętowaniu 860. rocznicy konsekracji archikolegiaty w Tumie, romańskiego kościoła, który Jan Matejko utrwalił na przepięknym obrazie ukazującym synod łęczycki - pierwsze posiedzenie parlamentu Rzeczypospolitej. Wspomniał też o Górze św. Małgorzaty, w której 875 lat temu miała miejsce fundacja klasztoru augustiańskiego, i o wielkiej tradycji niepodległościowej, religijnej, kulturalnej i ekonomicznej, która uczyła tamtejszych mieszkańców troski o ziemię i gospodarowanie nią.
- Rok ubiegły to także dziękczynienie i pewien przeskok od liczących wieki rocznic do daru pielgrzymowania bł. Carla Acutisa w znaku jego relikwii. Wówczas doświadczaliśmy młodości Kościoła. Wszyscy mogliśmy się też przekonać, że świętość jest dla każdego. Ponadto cały rok towarzyszyły nam duch synodu, liczne spotkania, debaty, rozmowy w różnych gronach, w parafiach, zapewne także w rodzinach i mediach. Wszystko to stworzyło prawdę Kościoła, który pochyla się nad sobą samym - mówi bp Dziuba.
Biskup wspomina także o trudnych wydarzeniach. - Rok ubiegły to także pierwszy etap przechodzenia naszego seminarium do Warszawy - przypomniał. Mówiąc o wydarzeniach minionych, wyraził wdzięczność Bogu za wielki dar papieża Benedykta XVI, który odszedł do domu Ojca, zamykając rok, zamykając swoje życie zawołaniem: "Jezu, kocham Ciebie". - I my z tym zawołaniem weszliśmy w obecny rok. I chcemy tę prawdę potwierdzać w naszym życiu, w naszych postawach, w naszych czynach duszpasterskich, we wzajemnych relacjach. Uświadamiamy też sobie braki i niedoskonałości. I te wśród kapłanów, i te w małżeństwach, rodzinach, w postawach młodzieży i dzieci opuszczających katechezę. Uświadamiamy sobie niedoskonałości w tym, co jest udziałem w niedzielnych Mszach św. Chcemy za te wszystkie niedoskonałości przepraszać Boga, za to, w czym do końca nie jesteśmy żywymi i autentycznymi świadkami wiary - zaznacza.
W centrum obchodów znajdzie się uroczysta Msza św. Agnieszka Napiórkowska /Foto GośćStajemy wobec tajemnicy 31. rocznicy naszej diecezji i św. Jana Pawła II. To on w znaku relikwii jest obecny w coraz liczniejszych świątyniach. To on przemawia do nas w różnych miejscach i w sercach, dając nam blask prawdy, miłość do pracy, troskę o wierność Ewangelii, ale dając nam także prawdę Boga miłosierdzia, Boga przemiany, Boga nawrócenia. Zachęcam wszystkich do wspólnej modlitwy 25 marca o godz. 18 w naszej katedrze - mówi bp Dziuba.