Publikacja o kard. Józefie Glempie

W Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego bp Andrzej F. Dziuba zaprezentował swoją najnowszą książkę "Pasterz. Kard. Józef Glemp - dzieje życia od narodzin do roku 1981".

Co ciekawe, książka została napisana ponad 40 lat temu, ale dopiero teraz (w niezmienionej formie) została wydana. Inicjatorem spotkania był ks. Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii Bożego Ciała w Bydgoszczy.

Uczestnicy spotkania usłyszeli o znanych i mniej znanych faktach z życia i posługi prymasa Józefa Glempa. Prowadzący spotkanie Piotr Turowski, opiekun instytutu, pytał autora m.in. o atmosferę domu rodzinnego Glempów, o znaczenie wiary i patriotyzmu w wychowaniu późniejszego hierarchy, o lata nauki, drogę do kapłaństwa, studia w Rzymie, posługę w Gnieźnie. Nie zabrakło też pytań o pracę ks. Glempa w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie, o więzy łączące go z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim. Ważne było także przybliżenie dwóch lat posługi patrona instytutu na Warmii w duchu zawołania biskupiego: "Przez sprawiedliwość ku miłości" oraz nakreślenie problemów, które piętrzyły się przed nowym prymasem w 1981 roku. W kluczowych punktach została przedstawiona droga J. Glempa do prymasostwa.

Biskup Dziuba, który przez wiele lat był jednym z najbliższych współpracowników prymasa Glempa, z niekrytym wzruszeniem opowiadał o kardynale. Hierarcha przyznał, że wiele pamiątek, które znajdują się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, zna z pracy u jego boku, gdyż był świadkiem wręczania ich prymasowi w różnych zakątkach świata. Na koniec ordynariusz łowicki odniósł się do wiary prymasa Glempa w opatrzność Bożą.

Publikacja o kard. Józefie Glempie   Autor podpisywał swoją publikację. Archiwum Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu

W drugiej części spotkania pytania bp. Dziubie zadawali inowrocławianie i goście, który przybyli do instytutu. Było też można kupić publikację i otrzymać od biskupa pamiątkową dedykację i autograf.

Źródło: Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..