31. rocznica powstania diecezji łowickiej

Bullą "Totus Tuus Poloniae populus" z 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II, w ramach reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce, utworzył - wśród 13 nowo powołanych diecezji - diecezję łowicką. W sobotę 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodziła ona 31. rocznicę powstania.

W centrum obchodów znalazła się uroczysta Msza św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Iranie abp Andrzej Józwowicz. Z hierarchą liturgię koncelebrowali biskupi łowiccy: Andrzej F. Dziuba, Wojciech Osial, a także kilkunastu kapłanów, wśród których był ks. Piotr Sapiński, proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bobrownikach, który tego dnia został włączony do kapituły łowickiej jako kanonik honorowy. Instalacji nowego członka kapituły dokonał bp Andrzej F. Dziuba.

Ks. Piotr Sapiński został właczony do kapituły łowickiej.   Ks. Piotr Sapiński został właczony do kapituły łowickiej.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W Eucharystii uczestniczyli także: siostry zakonne, przedstawiciele różnych wspólnot, stowarzyszeń. Nie zabrakło przełożonych WSD w Łowiczu z alumnami, Konfraterni św. Wiktorii i wiernych.  

– Dzisiejsza uroczystość Zwiastowani Pańskiego jest motywem dla każdego z nas, aby zastanowić się nad tajemnicą Wcielenia – mówił na progu Eucharystii celebrans. – Kapłan wspomniał także jedno z sanktuariów w Rwandzie, w którym objawiła się Matka Boża. Miało to miejsce w szkole żeńskiej. Kiedy dziewczynki zapytały Maryję jak Ją nazywać, kim jest odpowiedziała, że jest Matką Słowa. – W dzisiejszym świcie targanym relatywizmem i wszelkimi ideologiami, które nawet negują prawa natury, już nie mówimy o negacji istnienia Boga, potrzeba nam słowa, które nas wzmocni, które da nam siłę, żeby trwać w wierze w Chrystusa, w wierze przekazanej nam przez Tego, który przyszedł, aby nas zbawić, który przyszedł przede wszystkim po to, aby przynieść nam pokój. On po zmartwychwstaniu skierował swoje pierwsze słowa do apostołów: „Pokój wam”. Dziś szczególnie doświadczamy braku pokoju. Nie tylko dlatego, że mamy wojnę za granicą w Ukrainie. Wojna toczy się w ponad 30 krajach na całym świecie, o których zapomnieliśmy, o których świat już nie pamięta szczególnie w Afryce, gdzie pracowałem. Wojna toczy się na Bliskim Wschodzie choćby w Syrii. A myśmy się do niej przyzwyczaili. A mamy przyzwyczajać się przede wszystkim do życia w pokoju, a nie do wojny. Dlatego skierujmy dziś prośbę szczególną do Matki Słowa, by zachowała w nas pokój, i aby wzmacniała nas wszystkich w pokoju – mówił abp Andrzej Józwowicz.

Dziś obchodzimy też 31. rocznicę ustanowienia naszej diecezji. Jest to czas ciągłego budowania i czas ciągłej przemiany. Przemieniajmy nasze serca, budujmy przyszłość naszej diecezji, naszego Kościoła poprzez wierność, a przede wszystkim dyspozycyjność taką, jaką wykazała się Maryja w dialogu z Archaniołem – mówił ks. arcybiskup.

Homilię wygłosił bp Wojciech Osial.   Homilię wygłosił bp Wojciech Osial.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Rocznicową homilię wygłosił bp Wojciech Osial. – Bóg staje się człowiekiem, aby nas zbawić. Czyni to, abyśmy mieli życie wieczne w niebie. Nasza ludzka natura łączy się z życiem samego Boga. Mamy więc udział w życiu Bogu, w jego Boskim synostwie. Dokonuje się nowe stworzenie, dokonują się rzeczy wielkie, to są wielkie znaki naszej wiary. (…) Paradoks naszych czasów polega na tym, że coraz więcej osób szuka Boga, ale często debata publiczna i scena polityczna coraz bardziej Boga wykluczają. Nadszedł, więc czas, aby Kościół powrócił do tego, czego się od niego oczekuje, aby powrócił do mówienia o Bogu, o duszy, o życiu pozagrobowym o śmierci, a przede wszystkim o życiu wiecznym – mówił kaznodzieja. Bp Osial zauważył, że zbyt wiele czasu poświęcamy na rozmowy o strukturach Kościoła. Tym, co się naprawdę liczy jest nasze życie wieczne. Kościół istnieje po to, aby dawać zbawienie, reszta jest drugorzędna. Nie jest on organizacją społeczną, która ma sprostać problemom migracji czy ubóstwa. Kościół ma boski cel. Jest nim zbawienie świata. Kiedy ludzie chcą się spotkać z księdzem, to nie po to, by ratować planetę, ale po to, żeby szukać Boga. Papież Franciszek zaraz po swoim wyborze powiedział znaczące słowa. „Jeśli Kościół przestanie szukać Boga, jeśli zatraci modlitwę, to ryzykuje zdradę”. Boga spotyka się przede wszystkim w sakramentach i pierwszą misją Kościoła jest ewangelizacja. I tę naukę musimy przyjąć w posłuszeństwie wiary. Nazaret to nasze życie. – Jeśli jesteśmy czcicielami naszego ego, to nie pozwalamy wejść Panu Bogu. Przestańmy adorować samych siebie. W pokorze uznajmy naszą małość i prośmy o łaski Boże. Zwiastowanie to jest wezwanie do świętości. Jedyny prawdziwy smutek, jedyna prawdziwa klęska jest jedna – to nie zostać świętym. Świat reformują święci. I naszą drogą do świętości jest nasza diecezja, która świętuje dzisiaj urodziny. Ona jest miejscem działania Boga, jest drogą do świętości. Chcemy w takiej perspektywie przeżywać tę uroczystość – mówił bp Osial.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Andrzej Józwowicz.   Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Andrzej Józwowicz.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
W Eucharystii uczestniczyli także wierni.   W Eucharystii uczestniczyli także wierni.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Podczas Eucharystii duchowni i wierni modlitwą objęli zmarłych biskupów, kapłanów, świeckich, którzy na przestrzeni lat tworzyli Kościół łowicki.   

Pod koniec Eucharystii odśpiewano dziękczynne "Te Deum".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..