Psalmy przy ciemnicy i grobie

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę rano w wielu kościołach diecezji gromadzili się wierni na ciemnej jutrzni.

Ciemna jutrznia to modlitwa brewiarzowa o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum treści. Udział w niej jest wyrazem czuwania z Chrystusem przy ogołoconym ołtarzu, co jest symbolem opuszczenia Chrystusa przez uczniów.

Nazwa „ciemna jutrznia” wiąże się ze starym średniowiecznym zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Podczas jutrzni ustawia się świecznik z 15 świecami oraz zapala sześć świec na ołtarzu. W trakcie obrzędu świece zostają stopniowo wygaszone (jedna po każdym psalmie i kantyku). Nie zostaje wygaszona jedynie ostatnia najwyższa świeca, która pozostaje płonąca, tzw. świeca Chrystusowa.

Zwyczaj gaszenia świec ma, jak każda czynność i gest podejmowane podczas liturgii, znaczenie symboliczne. Pozwala lepiej wejść w przeżywanie tajemnicy Wielkiego Piątku oraz w ciszę Wielkiej Soboty. Gaszenie kolejnych świec w połączeniu z psalmami ma uświadamiać wiernym dramat człowieka odrzucającego Boga.

Od lat ciemna jutrznia odprawiana jest w parafii św. Jakuba Ap. w Skierniewicach. W tym roku uczestniczyła w niej rekordowa ilość wiernych. Dla wszystkich modlących się parafia przygotowała teksty. Ciemnej jutrzni przewodniczył ks. Adrian Czerwiński. Na zakończenie modlitwy zgodnie z tradycją osoby posiadające brewiarze kilka razy uderzyli nimi w ławki, na znak chaosu, jaki zapanował wśród apostołów po wydaniu i uwięzienia Jezusa..

Ciemną jutrznię odmawiali także kapłani i nieliczni wierni z parafii Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach.   Ciemną jutrznię odmawiali także kapłani i nieliczni wierni z parafii Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Psalmy przy ciemnicy i grobie

Ciemną jutrznię odmawiali także m.in. wierni z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach, parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, św. Barbary w Głownie.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..